Edirne'de kadınların serviks kanseri riski ve serviks kanseri taramaları konusunda bilgi,tutum ve inançları
  1. Tez No: 491879
  2. Yazar: FİGEN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TOKUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Jinekolojik kanserler arasında serviks kanseri, sebep olan önemli risk faktörlerinin bilinmesi, düzenli sitolojik taramayla preinvaziv bir evrede tanı ve tedavi imkanının olması ile birincil ve ikincil korunma açısından çok uygun bir kanser türüdür. Bu çalışmada; Edirne Merkez İlçede yaşayan 18-65 yaş arası kadınların, serviks kanseri risklerinin, serviks kanseri konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi, serviks kanseri taramaları, Pap Smear testi yaptırmak konusunda tutum, inanç ve davranışlarının Sağlık İnanç Modeli temelinde incelenmesini amaçlanmıştır. Bu topluma dayalı, kesitsel araştırma Edirne İl Merkezinde yaşayan 18-65 yaş arası 386 kadında yürütülmüştür. Kadınların sosyo-demografik özellikleri, sağlık özellikleri ve serviks kanseri ve taramaları ile ilgili bilgilerini sorgulayan 25 soruluk bir anket formu ve kadınların serviks kanseri erken tanısına yönelik tutum, inançlarını sorgulayan 30 soruluk Servikal Kanserin Erken Tanısına Yönelik Tutum Ölçeği (SKETTÖ) yüz yüze görüşme tekniği ile katılımcılara uygulanmıştır. Kadınların %42.8'inin servikal kanserin erken tanısı için düzenli papa smear testi yaptırmanın gerekli olduğunu bildiği belirlenmiştir. Katılımcıların %37.6'sı düzenli jinekolojik muayene yaptırdığını, %28.7'si en az bir kez Pap-smear testi yaptırdığını belirtmiştir. Hiç Pap-Smear testi yaptırmamış olan kadınların %42.7'si bu testi bilmediğini, %1.93'ü gerek duymadığını, %7.3'ü korktuğu ya da utandığı için test yaptırmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların çoğunun Pap Smear testi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı, ve teste karşı negatif bir tutum içinde olduğu bulunmuştur. Kadınların Pap Smear testine karşı tutumları, eğitim düzeyi ile, cinsel yönden aktif olup olmaması ile, bir kontraseptif yöntem kullanıp kullanmaması ve düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırıp yaptırmaması ile farklılaşmaktadır. Servikal kanserin ereken tanısı için Pap Smear testi elzemdir. Sağlık çalışanları bu konuda duyarlı davranmalıdır. Yalnızca servikal kanser ve erken tanısı ile ilgili bilgi artırıcı eğitimler yerine kadınların Pap Smear testine karşı tutumlarını farklılaştıracak eğitim programları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is one of the ten most frequent cancers in Turkey. The aim of this study is to examine risk factors the knowledge, attitude and behaviors of 18-65 aged women about cervical cancer in relation to Papanicolaou (Pap) testing on the basis of health belief model. This cross-sectional and population-based study was conducted with 386 Turkish women aged 18-65 years old in Edirne. To collect data Attitude Scale Toward Early Detection of Cervical Cancer which was developed by Özmen and Özsoy (2009) has been used with a questionnaire for socio-demographic and health characteristics. It has been determined that 42.8% of women know that it is necessary to administer regular pap smear test to prevent cervical cancer. 37.6% of the participants stated that they had regular gynecological examinations and 28.7% of them administered pap-smear test at least once. Women who had never been administered pap-smear test told us have not had knowledge about it (42.7%), have not need any screening for cervical cancer (1.93%) and have afraid of or ashamed of gynecological examination (7.3%), as causes. Women in the research group were found to have poor knowledge, inadequate health behavior and had a negative attitude toward Pap Smear test. And the attitude of participants differentiated with education status, being sexually active, using a contraceptive method and having regular gynecological examinations. For the early diagnosis of the cervical cancer, regularly having a Pap smear test is crucial. Healthcare workers should also demonstrate sensitivity about this issue. Health education programs which are effective not only in increasing knowledge about cervical cancer and pap smear test but also effective in positively changing attitude towards the test should be organized to increase pap smear coverage.