Yetişkin bireylerde farklı miktarda çözünür-çözünmez posa tüketiminin kolonik geçiş hızı üzerine etkisi
The effect of different amounts of soluble-insoluble fibre consumption on colonic transit time in adults
- Tez No: 491883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEZBAN ESEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yetişkin bireylerde farklı miktarda çözünür-çözünmez posa tüketiminin kolonik geciş hızı üzerine etkisini araştırmak, posanın kolonik geçiş hızı üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilgisinin ötesine geçerek posanın türlerine göre kolonik geçiş hızının nasıl değiştiğini ortaya koyarak posa tüketiminde çeşitliliği artırmak bu çalışmanın amacıdır. Çalışma Özel Alanya Yaşam Hastanesi, Bahar Diyeti Beslenme Danışmanlığı Merkezi ve Alanyaşam Beslenme Danışmanlığı Merkezi'ne başvuran 19-65 yaş arası sağlıklı bireyler üzerinde uygulanmıştır. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, egzersiz alışkanlıkları, posa bilgi düzeyleri, posa türleri tüketim sıklğı ve günlük suda çözünebilir posa, çözünmez posa ve toplam posa tüketimi miktarları, kolonik transit hızın belirlenmesi için Bristol dışkı formu skalaları sorgulanmıştır. Erkeklerin günlük ortalama posa tüketimi ortalamaları (24,8±14,0 g), kadınların günlük ortalama posa tüketimi ortalamalarından (21,7±9,1 g) yüksek bulunmuştur. Erkeklerin suda çözünür posa tüketimi ortalamaları (8,8 ± 5,7 g), kadınların suda çözünür posa tüketimi ortalamalarından (7,023 ± 3,3 g) yüksek bulunmuştur. Bristol skoru yüksek ve normal bireyleri kıyasladığımızda ıspanağı daha sık tüketen grupta Bristol skorları anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,025). Kadın bireylerin günlük ortalama lif tüketimi ortalamalarının bristol skorlar değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılan tek yönlü varyans analizi (Anova) sonucunda grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır (p=0,785). Erkek bireylerin günlük posa tüketim ortalamalarının bristol skorlar değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılan analizler sonucunda grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır (p=0,711). Çalışmada günlük suda çözünen ve çözünmeyen posa miktarları ve toplam posa miktarı ile Bristol dışkı formu skalaları karşılaştırılmış; posa miktarı ve skorlar arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Posa türlerine göre Bristol skalalaları karşılaştırıldığında ise önemli bir çözünmez posa kaynağı olan ıspanağın Bristol skoru yüksek olan bireyler tarafından normal olan bireylere göre daha sık tüketildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of different amounts of soluble-insoluble fibre consumption on colonic transit time in adults, beyond dietary fibre positive effects on colonic transit time and to increase the variety of dietary fibre consumption revealing how colonic transit time changes in accordance with fibre types. The study was applied on 19-65 years adults consulted Private Alanya Life Hospital, Bahar Diet Nutrition Consultancy Center and Alanyaşam Nutrition Consultancy Center. Socio-demographic features, anthropometric features, nutrition habits, exercise habits, dietary fibre knowledge level, frequency of dietary fibre consumption, amounts of water soluble and insoluble fibre and total fibre and Bristol stool scale chart for determining colonic transit time of people were been questioned. Average amount of daily total fibre consumption of men (24,8±14,0 g) is higher than women (21,7±9,1 g). Average amount of daily water soluble fibre consumption of men (8,8 ± 5,7 g) is higher than women (7,023 ± 3,3 g) . It is found that Bristol stool score is significantly higher in group consuming spinach more frequently when we compare high Bristol score with normal Bristol score (p=0,025). As a result of one way anova to determine whether daily average fibre consumption of women according to the Bristol scale variance, we saw that there is no significant differences between groups (p=0,785). As a result of analysis to determine whether daily average fibre consumption of men according to the Bristol scale variance, we saw that there is no significant differences between groups (p=0,711). In the study, daily water soluble and insoluble fibre amounts and total fibre amount were compared with Bristol stool form scales; but there was no significant relationship between the amount of fibre and the scores (p>0,05). When we compare Bristol stool scores between groups considering fibre types, we saw that spinach, which is a significant source of insoluble fibre type, is consumed more frequently by people having high Bristol score compared with those having normal Bristol score.