Burnun morfolojik özelliklerinin üst çene konumu ve boyutlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between morphological characteristics of the nose and the position and dimensions of the upper jaw
- Tez No: 491884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
1 ÖZET Burnun Morfolojik Özelliklerinin Üst Çene Konumu ve Boyutlarıyla İlişkisinin Değerlendirilmesi Burnun yüz estetiğini doğrudan etkilemesi sebebiyle ortodontik tedaviler açısından nazomaksiller ilişkiyi saptamak önem kazanmaktadır. Çalışmamızın amacı, yumuşak doku burun morfolojisinin, üst çenenin vertikal ve sagittal yönde boyutları ve konumuyla olan ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamızın materyalini yaş aralığı 18-30 yıl olan 200 bireyden alınan lateral sefalometrik filmler oluşturmaktadır. Bireyler üst çenenin sagittal yöndeki konumu dikkate alınarak Geride, Normal ve İleride; üst çenenin vertikal yöndeki konumu dikkate alınarak Yetersiz, Normal ve Artmış, iskeletsel maloklüzyon sınıflaması dikkate alınarak Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III ve dik yön büyüme paterni dikkate alınarak Hipodiverjan, Normodiverjan ve Hiperdiverjan olarak gruplara ayrılmıştır. Burnun morfolojik özelliklerinin mevcut değişkenlere bağımlı analizini yapmak üzere lateral sefalometrik filmler üzerinde açısal ve lineer ölçümler yapılmış, 19 fasiyal iskeletsel ve 13 nazal parametre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
2 SUMMARY Evaluation of The Relationship Between Morphological Characteristics of the Nose and The Position and Dimensions of The Upper Jaw Since the nose has a direct effect on facial aesthetics, it is important to determine the nasomaxillary relation in terms of orthodontic treatment. The aim of our study is to investigate the relationship between the position and dimensions of the upper jaw and morphological characteristics of the nose. The material of our study consisted of lateral cephalometric films of 200 young adults, aged between 18-30 years. Considering the sagittal position of the upper jaw, the individuals were divided into three groups as Retruded, Normal and Protruded; considering the vertical position of the upper jaw, the individuals were classified as Inadequate, Normal and Increased; considering the skeletal malocclusion, the individuals were classified as Class I, Class II and Class III; lastly, considering the vertical growth pattern of the individuals, they were classified as Hypodivergent, Normodivergent, and Hyperdivergent. Some angular and linear measurements were made on the lateral cephalometric films and 19 facial skeletal and 13 nasal parameters were evaluated to analyse the morphological characteristics of the nose.