Elit güreşçi ve futbolcuların başarı motivasyonunun farklı değişkenler açısından incelenmesi
The investigation in terms of variables of the motivation of elite wrestler and footballer
- Tez No: 491889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ELİT GÜREŞÇİ VE FUTBOLCULARIN BAŞARI MOTİVASYONUNUN FARKLI DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Sait BÖKE ÖZET Bu çalışmada, güreş ve futbol branşındaki elit sporcuların başarı motivasyonu düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere literatür taraması yapılarak araştırmanın problemine ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara, Kahramanmaraş ve Samsun illerinde spor yapan elit güreşçiler (N: 249) ve liglerde aktif olarak futbol oynayan profesyonel futbolculardan (N: 213) oluşan toplam 462 sporcuya anket uygulanmıştır. Araştırma kapsamındaki sporculara Willis (1982) tarafından geliştirilen“Willis Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin karşılaştırılmasında Kolmogrov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman's Rho testleri kullanılmış ve sonuçların anlamlı olup olmadığı alfa 0,01 ve 0.05 düzeyinde tespit edilmişti. Bu çalışma sonucunda; araştırmaya katılan sporcuların başarı motivasyonu ve alt boyutlarına göre yaş, eğitim, gelir, psikolog, baba eğitimi ve kardeş sayısı değişkenlerinde anlamlı farklılar ortaya çıkarken; branş, medeni durum, eş eğitim durumu, kazanılan en iyi derece ve çocuk sayısı değişkenlerine göre bir farklılığın olmadığı görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Başarı Motivasyonu, Futbol, Güreş, Motivasyon, Spor, Sayfa Adedi : 85 Danışman : Doç. Dr. Selçuk Gençay
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION IN TERMS OF VARIABLES OF THE MOTIVATION OF ELITE WRESTLER AND FOOTBALLER MASTER THESİS Sait BÖKE ABSTRACT In this study, it was aimed to investigate the levels of success motivation of elite athletes in the field of wrestling and football in terms of various variables. Literature review was conducted to realise this aim and the information related to the question of this research was included in this thesis. A survey was conducted on a total of 462 athletes consisting of male elite wrestlers (N: 249), who are active in Ankara, Kahramanmaraş and Samsun, and professional soccer players (N: 213), who are actively playing football in the leagues.The“Willis Sports-Specific Achievement Motivation Scale”developed by Willis (1982) was applied to the surveyed athletes. Kolmogrov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Spearman's Rho tests were used to compare the data obtained and the significance of the results was determined at alpha 0.01 and 0.05.Significant differences were found in the variables of age, education, income, psychologist, father education and number of siblings according to success motivation and sub dimensions of participating athletes. it is seen that there is no difference according to the variables such as branch, marital status, co-educational status, best grade and number of children. Key Words : Success motivation, Footbal, Wrestling, Motivation, Sports, Page Number : 85 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Selçuk Gençay