Üçüncü azı dı̇ş gelı̇şı̇mı̇nı̇n kronolojı̇k yaşla ı̇lı̇şkı̇sı̇nı̇n demı̇rjı̇an yöntemı̇ ı̇le değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of third molar development with chronological age by demirjian's method
  1. Tez No: 491897
  2. Yazar: SELİN SİRKECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ CEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
SİRKECİ, S. Üçüncü azı diş gelişiminin kronolojik yaşla ilişkisinin Demirjian yöntemi ile değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Diş Hekimliği Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışmanın amacı, 5-18 yaş arasındaki bireylerde üçüncü azıların gelişimlerinin kronolojik yaşla olan ilişkisini incelemektir. Önceden elde edilmiş 1249 adet panoramik radyograf iki farklı gözlemci tarafından Modifiye Demirjian yöntemi ile değerlendirilmiştir. Gözlemciler içi ve gözlemciler arası uyumun değerlendirilmesi için sınıf içi korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Üçüncü azı dişlerinin gelişimi ile kronolojik yaş arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman korelasyon katsayısı ve Ki-kare testinden yararlanılmıştır. Çeneler ve çene bölgeleri arasındaki farklar ise t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler, SPSS 20.0 (SPSS Inc. Chicago) paket programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlılık p0.05). Ancak, üçüncü azı dişlerinin gelişim evrelerinin her birisi için çeneler arası farklılığın etkisi araştırıldığında 7, 8, 9, 10 ve 11 yaş için anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SİRKECİ S. Evaluation of third molar development with chronological age by Demirjian's method. Hacettepe University Health Sciences Institute Specialty Thesis in Pediatric Dentistry, Ankara, 2018. The aim of this study was to evaluate the development of third molar and its relationship to chronological age in subjects aged 5-18 years according to Modified Demirjian's method. A retrospective study was performed on 1249 patients' panoramic radiographs. The radiographs were evaluated by two independent observers. Intra-class correlation coefficient was performed to calculate the intra- and inter-observer agreement. Spearman correlation coefficients and Chi-square tests were performed to assess the correlation between third molar development and chronological age. T-test was used to evaluate the effect of teeth locations. All data were analyzed with SPSS software package (SPSS Inc. Chicago). Statistical significance was defined as P< 0.05. A strong correlation was found between third-molar development and effect of age (p0.05).