Atmosferik soğuk plazma uygulaması ve RGD peptid konjügasyonu ile yüzey modifikasyonu sağlanan dental implantların osseointegrasyon sürelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of osseointegration periods of dental implants in which surface modification with atmospheric cold plasma application and RGD peptide conjugation were made
  1. Tez No: 491922
  2. Yazar: SEYFİ KELEBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada aynı yüzey yapısına sahip SLA yüzeyli dental implantlar kullanarak implantların yüzey enerjileri ve fizikokimyasal yapsını ASP, RGD peptid konjugasyonu ve bu iki tekniğin birlikte uygulamasıyla modifiye edilerek implantların osseointegrasyonunu 2, 4 ve 8 haftalık zaman periyotlarında biyomekaniksel ve histolojik olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Dental implantlar günümüzde eksik dişlerin tedavisinde rutin olarak kullanılmaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen implantların osseointegrasyonu için 3-6 ay süreyle beklemek gerekmektedir. Bu süreyi kısaltmak adına birçok teknik, farklı implant dizaynları ve farklı yüzey modifikasyonları uygulanarak implantların protetik fonksiyonlara daha erken katılması sağlanmaktadır. Bu çalışmada 3-6 aylık osseointegrasyon süresini kısaltabilmek hedeflenmiştir. Literatürde aynı implant yüzeyine ASP ve RGD peptidi birlikte uygulayan bir çalışma olmaması bakımından bu çalışma bir ilktir. Çalışmanın sonunda elde edilen olumlu veriler ışığında klinik olarak daha kısa sürede osseointegre olan, hastaların dişsizliğe bağlı sorunlarını daha erken sürede çözebilen ve protetik olarak daha uygun, daha ekonomik dental implantların üretilebileceği bilimsel bir kaynak ortaya çıkmıştır. Çalışmada 3 farklı yöntemle implantların yüzey modifikasyonu yapılarak 3 deney grubu ve 1 kontrol grubu oluşturulmuştur. Üç deneğin tümüne aynı anda implant yerleştirilmiştir. Deneklerin 1 tanesi 2 hafta sonra, 1 tanesi 4 hafta sonra ve sonuncusu 8 hafta sonra sakrifiye edilmiştir. Bir deneğe grup başına 6 implant olacak şekilde 24 implant yerleştirilmiştir. İmplantların osseointegrasyonları; Rezonans Frekans Analizi, Geri Çıkarma Torku Testi, histolojik ve histomorfometrik inceleme sonucunda değerlendirilmiştir. Sonuçlara bakıldığında; özellikle 2 ve 4 haftalık sürelerde RGD peptidin tek başına uygulandığı implantların daha iyi osseointegre olduğu görülmüştür. ASP ve RGD peptidin birlikte uygulandığı implantlarda beklenilen kombine etki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, modification of the surface energy and physicochemical structure of same SLA surfaced dental implants by ACP, RGD peptid conjugation and the combination of these two technique, histological and biomechanical evaluation of osseointegration of these implants at 2, 4 and 8 weeks were aimed. Today, dental implants are used routinly in treatment of edentuolisim. It is needed a period of 3-6 months for the osseointegration of the inserted dental implants into jaw bone. To reduce this long time of osseointegration; different techniques, implant designs and surface modifications are applied and implants can be provided to join the prosthetic functions in an earlier time. In this study, we aim to shorten the 3-6 months osseointegration period. In literature, this study is the first which apply together ACP and RGD peptide to the same implant. At the end of this study, after obtaining favourable results it is aimed to produce new dental implants which are osseointegrated in an earlier time, can solve the patients problems related to edentuolisim in a shorter time and are more economic and prosthetically more convenient for the patients The study consisted of three experimental groups to modify the implant surfaces with three different modification techniques and a control group without any surface modification. All implants were inserted into the three sheep's bones at the same time. One sheep was sacrified after 2 weeks, one sheep was sacrified after 4 weeks and one sheep was sacrified after 8 weeks. 24 implants were placed so that the 6 implant with a sheep per group. Osseointegration of dental implants were evaluated after Resonance Frequency Analysis, Removal Torque Test, histological and histomorphometric examination. According to the results ; dental implants which were modified with RGD peptide alone displayed better osseointegration particularly at 2 and 4 weeks. Dental implants which were modified with ASP and RGD peptid did not show the expected combined effect.