Devital beyazlatma ajanlarının atmosferik soğuk plazma güç kaynağı ile aktivasyonunun beyazlatma ve renk stabilitesi üzerine etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the effectiveness of atmospheric low temperature power source activated bleaching agents on bleaching efficacy and color stability
- Tez No: 409372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DAVUT ÇAPAR, PROF. DR. NECDET ERDİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı atmosferik soğuk plazma ile aktive edilen geleneksel beyazlatma ajanlarının, aynı ajanların tek seanslık kullanımları ile karşılaştırılmasıdır. 120 yeni çekilmiş insan üst santral kesici dişi insan kanı kullanılarak renklendirilmiştir. Örneklerin ilk renkleri spektrofotometre kullanılarak ölçülüp, ∆E1 olarak kaydedilmiştir. Renklendirmeden sonra dişler 7 deney ve 1 kontrol grubuna ayrılmıştır (n=15). %35 Hidrojen peroksit (HP), %37 Karbamit peroksit (KP), Sodyum perborat + distile su (SP), Hidrojen peroksit + atmosferik soğuk plazma (ASP) uygulaması (HP+ASP), KP+ASP uygulaması, SP+ASP uygulaması, Deiyonize su (DS) + ASP uygulaması, Kontrol grubu; yapay tükürükte bekletilmiş renklendirilmiş örnekler. Örnekler beyazlatıldıktan sonra renkleri spektrofotometre ile ölçüldü ve ∆E2 olarak kaydedildi. İki hafta sonra, dehidratasyona bağlı renk geri dönüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla tekrar renk ölçümü yapıldı ve ∆E3 olarak kaydedildi. İstatistiksel değerlendirme SPSS 20.0 bilgisayar programı kullanılarak yapıldı. Gruplardaki L*, a* ve b* değerleri değişimleri tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc Bonferroni ya da Dunnett-C ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the bleaching effectiveness of atmospheric cold plasma activation with traditional one session use of non-plasma activated bleaching agents. 120 freshly extracted human maxillary first incisors were stained using human blood. Initial color for specimens measured by using a spectrophotometer and recorded as ∆E1. Specimens were then divided into 7 experimental and 1 control groups (n=15). HP group: 35% hydrogen peroxide (HP), 37% carbamide peroxide (CP), sodium perborate + distilled water (SP), hydrogen peroxide + atmospheric cold plasma application (HP+ASP), CP+ASP application, SP+ACP application, deionized water (DW) + ACP application, control group: stained incisors kept in artificial saliva. Bleached colors of specimens were measured with spectrophotometer and recorded as ∆E2. After 2 weeks, all of specimens were measured for color relapse due to dehydration and recorded as ∆E3. Statistical evaluation was performed with SPSS 20.0 statistical analysis program. Changes of L*, a*, b* values of groups were evaluated bu using one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc Bonferroni or Dunnett-C.