Kronik periodontitis hastalarında cerrahisiz periodontal tedaviye ilave atmosferik basınçlı soğuk plazma kullanımının klinik, biyokimyasal ve mikrobiyolojik parametreler üzerine etkileri
Effect of adjunctive atmospheric pressure cold plasma application on clinical, biochemical and microbiologic parameters in non-surgical periodontal treatment of chronic periodontitis patients
  1. Tez No: 462381
  2. Yazar: DİĞDEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu klinik çalışmada; cerrahisiz periodontal tedaviye ilave olarak cep içi dekontaminasyonda yeni bir yöntem olabilecek Atmosferik Basınçlı Soğuk Plazma (ABSP) uygulamasının etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, 25 kronik periodontitis hastası dahil edildi. Split-mouth dizaynda, randomize olarak seçilmiş test bölgesine cerrahisiz periodontal tedavi (CPT)'ye ilave cep içine atmosferik basınçlı soğuk plazma uygulaması, kontrol bölgesine plasebo uygulama yapıldı. Hastaların klinik periodontal kayıtları, diş eti oluğu sıvısı ve subgingival plak örnekleri tedaviden önce ve tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda alındı. DOS interlökin-1beta, interlökin-10, matriks metalloproteinaz-8, vasküler endotelyal büyüme faktörü biyokimyasal analizinde enzimle işaretlenmiş immünosorbent testi, total oksidan ve antioksidan seviyeyi belirlemede kolorometrik yöntem kullanıldı. Subgingival plak örneklerinde Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Fusobacterium nucleatum ve kırmızı kompleks bakterilerin analizi polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this clinical study, we aim to evaluate the effectiveness of APCP, which is a novel procedure used in periodontal pocket decontamination adjunctive to non-surgical periodontal treatment. The study included 25 chronic periodontitis patients who were systemically healthy. In the split-mouth design, atmospheric pressure cold plasma application into the pockets in addition to non-surgical periodontal therapy (NSPT) for the randomized test area; placebo treatment was given to the control area. Clinical periodontal recordings, gingival fluid and subgingival plaque samples of patients were taken before and during the first and third months of treatment. GCF interleukin-1beta, interleukin-10, matrix metalloproteinase-8, vascular endothelial growth factor biochemical assays were performed using enzyme-labeled immunosorbent assay and colorymetric method was used to determine total oxidant and antioxidant levels. Analysis of Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Fusobacterium nucleatum and red complex bacteria in subgingival plaque samples was performed by polymerase chain reaction method. As a result of statistical analysis, clinical periodontal parameters improved in both study groups (p 0,05). More inactivation occurred in red complex bacteria in the test group compared to the control group. It was observed that ABSP delayed the colonization of putative periodontopathogens in the periodontal pocket. In our study, it was seen that the single-time ABSP application concurrent with CPT provided inactivation of putative periodontopathogens and reduced their recolonization and contributed to periodontal healing by providing more improvement in clinical parameters. ABSP's can safely be used routinely in periodontal pocket decontamination if supported by studies that examine the long-term outcomes of large populations.