Dişli ve total protez dişli hastalarda laringeal maske yerleşiminin karşılaştırılması
Comparison of laryngeal mask insertion in denticulate and edentulate patients
  1. Tez No: 491933
  2. Yazar: ZAHİDE ŞAHİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT SAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Bu çalışmada dişli ve total protez dişli hastalarda çeşitli supraglottik havayolu araçları, yerleşim süresi, ilk denemede yerleştirme başarısı, kaf kaçak basınçları, peak-plato basınçlar, ventilatörde ayarlanan ve hastaya ulaşan tidal volümler, fiberoptik görüntüleme skorları ve komplikasyonlar karşılaştırılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya ASA I-III sınıfı, 18-85 yaş arası 180 hasta dahil edildi ve hastalar diş olup olmamasına göre 2 gruba ayrıldı (90 dişli, 90 dişsiz) Her grup da kendi arasında 3 gruba ayrılarak, ilk gruba klasik LMA, ikinci gruba proseal LMA, üçüncü gruba ise i-gel yerleştirildi (CLMA:30, PLMA:30,i-gel:30) Tüm hastaların zor entübasyon kriterleri değerlendirildi. Deneme sayıları, ilk denemede yerleşme başarıları, orofaringeal kaçak basınçları, fiberoptik skorlama ve komplikasyonlar diş olup olmaması ve aygıta göre kıyaslandı. Her hasta için standart anestezi protokolü uygulandı. Yerleşim süreleri ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi Bulgular: 90 protez dişli hastada ilk denemede yerleşim oranı %86, eksik dişi olmayan grupta %81 olarak bulundu. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Protez dişli grupta 8 hastada 2.denemede yerleşim sağlanırken 3 hastada 3.denemede yerleştirildi, 1 hasta ise entübe edildi. Eksik dişi olmayan grupta 16 hastaya 2.denemede 1 hastaya 3.denemede aygıt yerleştirildi. Kaçak basınçları açısından her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study compares many supraglottic airway devices; insertion time, first attempt success rate, cuff leakage pressure, peak-plato pressures, difference between set and expired tidal volum, fiberoptic score of laryngeal view and complications between denticulate and edentulate patient. Material and method: ASA physical status I-III, 180 patients between the ages of 18-85 accepted in the study and the patients divided into 2 groups if having teeth or not (90 denticulate 90 edentulate). Each groups divided into three groups, for the first group CLMA, for the second group PLMA and for the third group i-gel inserted. (CLMA:30, PLMA:30, i-gel: 30) All patients were evaluated for criteria of difficult intubation. Number of attempts, success rate for the first attempt, oropharyngeal leak pressure, fiberoptic view score, and complications were compared if the patient has teeth or not, also compared to kind of supraglottic airway device. A standard anesthetic protocol applied to each patient. Insertion time and postoperative complications were recorded. Results: In the edentulate group which have 90 patient; the first attempt success rate was %86 and the denticulate group which have 90 patients' rate was %81. It was not statistically significant. In the edentulate group; the device inserted at the second attempt for 8 patient and the third attempt for three patient. One patient was intubated. In the denticulate group the device inserted at the second attempt for the sixteen patient, and the third attempt for one patient. There were not statistically significance for the leak pressures.