Opiat kullanım bozukluğu tanısı olan hastalarda içselleştirilmiş damgalanma ile özkıyım riski arasındaki ilişkide anksiyete, depresyon ve somatizasyonun aracılığı
The relationship between internalized stigmatization and suicide risk in opiate use disorder patients and the modulation of somatization, depression and anxiety
- Tez No: 491934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ, DR. ERKAL ERZİNCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Opiat kullanım bozukluğu önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu bozukluğun gidişatında ortaya çıkabilecek farklı psikiyatrik durumlara ek olarak, özkıyım girişimleri, yaşamı tehdit etmesi nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Özkıyım açısından yüksek risk altında olan bu grup hastada, gruba özgü, değiştirilebilir riskleri ve koruyucu faktörlerin daha iyi anlaşılması, bu gruba özgü müdahale programları geliştirilmesini sağlayacaktır. Bu çalışmada, içselleştirilmiş damgalanma ile intihar riski arasındaki ilişki ve bu ilişkide somatizasyon, depresyon ve anksiyetenin aracılığının araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM polikliniğinde ayaktan tedavi gören opiat kullanım bozukluğu tanılı ardışık 100 hasta ile yapıldı. Araştırmaya alınan hastalara Sosyodemografik Veri Toplama Formu,Hasta Sağlık Anketi (PHQ- SADS), Bağımlılık Profili İndeksi-K (BAPİ-K), Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmiş Damgalanması Ölçeği (RHİDÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) uygulandı. Elde edilen veriler Mann Whitney-U testi, Jonckheere-Terspstra sıralı alternatifler testi, Spearman korelasyon analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde bir istatistiksel paket program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Opiate use disorder is an important public health problem. In addition to the different psychiatric conditions that may arise in the course of this disorder, suicide attempts have an important place because they threaten life. In this group of patients at high risk for suicide, grub-specific, better understanding of protective factors and exchangeable risks will ensure that these group-specific intervention programs are developed. In this study, it was aimed to investigate the relationship between internalized stigmatization and suicide risk and the relationship between somatization, depression and anxiety. Method: This study was performed with 100 consecutive patients diagnosed with opiate use disorder who were remotely treated at the AMATEM outpatient clinic of Erenköy Mental and Neurological Disorders Education and Research Hospital. Sociodemographic Data Collection Form, Patient Health Questionnaire (PHQ-SADS), Dependency Profiling Index-K (BAPI-K), Internalized Stigma of Mental Illness Scale (RHIDS) and Suicide Probability Scale (SPS) were administered to the study. The obtained data were analyzed using Mann Whitney-U test, Jonckheere-Terspstra ordered alternatives test, Spearman correlation analysis. A statistical package program was used in the analysis of the data.