Mekonyumlu amnion mayisine sahip gebelerde, total oksidant status (tos), total antioksidant status (tas) ve oksidative stress indeks (osı) markerlarının umblikal kord ve maternal serum düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 491957
  2. Yazar: EYÜP GÖKHAN TURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
. ÖZET • AMAÇ: Bu çalışma ile düşük riskli term gebeliklerde mekonyumla boyalı amniyon mayinin önceden tahmin edilmesi ve risk faktörlerinin belirlenebilmesi amaçlanmıştır • GEREÇ VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak SUAM Doğum Salonu Ünitesine, Ocak 2017 ile Haziran 2017 tarihleri arasında yatışı yapılan 100 hasta bu çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya termde (gebelik haftası 37 ve üzeri) düşük riskli gebeler alınmıştır. 18 yaşından büyük gebeler seçilmiştir. Bu çalışma için uygun hastalar aktif doğum eyleminde olan (düzenli uterin kontraksiyonları olan, servikal dilatasyonu en az 6 cm olan), baş prezentasyonunda olan gebelerdi. Diabet, tiroid hastalıkları, tansiyon hastalıkları, gibi sık görülen maternal hastalıkların yanı sıra diğer sistemik hastalığı olan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Fetal anomali, preeklampsi, gibi obstetrik problemi olan olgular çalışma dışında tutuldu. Daha önce geçirilmiş sezaryeni olan, majör uterin operasyon geçiren, makat geliş hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Maternal yaş gravide gestasyonel yaş laboratuvar sonuçları gibi bilgiler ile anne ve kordon kanında TAS TOS değerleri ve OSİ oranları değerlendirildi. • BULGULAR: Hastaların demografik değerleri vital bulguları laboratuvar sonuçlar ile anne ve kord kanlarındaki markerler çalışıldığında; annenin diastol tansiyonu ve gebelik haftası ile anne kanı TOS ve OSİ değerleri mekonyumlu gebelerde anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. • SONUÇ: Çalışmamızda MAM'ye sahip düşük riskli gebelerde gebelik haftası, tansiyon ölçümünde diastol değeri, anne kanında TOS ölçümü ve OSİ değerilerinin yüksekliğinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Mekonyum açısından risk faktörleri bulunan gebelerde mekonyumun öngörülmesi açısından bu markerlerin değerlendirilmesi açısından akılda bulundurulabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT • OBJECTİVE: The aim of study to predict amniotic fluid painted with meconium in low-risk term pregnancies and to determine risk factors. • MATERIAL AND METHOD: Saglik Bilimleri University Zekai Tahir Burak SUAM Birth Room Unit included 100 patients who were hospitalized between January 2017 and June 2017. Low-risk pregnancies were taken at work (gestational week 37 and over). We selected pregnancies older than 18 years. Patients eligible for this study were those with active labor (regular uterine con- tentations, cervical dilatation of at least 6), head presentations. Common maternal diseases such as diabetes, thyroid diseases, blood pressure disorders, as well as other systemic diseases were not included in the study. Patients with obstetric problems such as fetal anomaly, preeclampsia, were excluded from the study. Patients who had previous cesarean section, major uterine operation, breech patients were excluded from the study. Data such as maternal age, gravida gestational age laboratory results and TAS TOS values and OSI ratios were evaluated in maternal and cord blood. • RESULTS: When demographic values of patients' vital findings laboratory results and markers of mother and cord blood were studied; maternal blood pressure and pregnancy week and maternal blood TOS and OSI values were significantly higher in meconium wastes. • CONCLUSION: In our study, low-risk pregnancies with MAM were found to be significant in gestational week, diastolic value in blood pressure measurement, TOS measurement in mother's blood and OSI values. From the point of view of prediction of meconium in pregnants with risk factors for meconium, these markers may be kept in mind.