Servikal displazi tedavisinde leep( loop elektrocerrahi prosedürü) yönteminin başarısını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting the success of the leep (loop electrosurgery procedure) procedure in the treatment of cervical dysplasia
  1. Tez No: 491974
  2. Yazar: FİGEN OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA MELTEM PİRİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Servikal İntraepitelyal lezyonların çıkarılmasında LEEP uygulamasının başarısının değerlendirilmesi ve bu uygulamanın başarısını etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran hastalara uygulanan LEEP (Loop Elektrocerrahi Eksizyon Prosedürü) sonuçlarını retrospektif olarak değerlendiren çalışmamıza, yaşları 22 ile 83 arasında değişen 170 kadın hasta dahil edilmiştir. İstatistik için SPSS versiyon 17.0 kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare ve Fisher Exact testlerinden faydalanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan toplam 170 hastanın %90,59'sı 30 ve üzeri yaştadır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate the success of LEEP administration in the removal of cervical intraepithelial lesions and to identify the factors affecting the success of this application. Materials and methods: In our retrospective study titled 'Evaluation of LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) results applied to patients who applied to Kartal Training and Research Hospital Medical Faculty of Health Sciences University Faculty of Medicine' 170 patients aged between 22 and 83 years were included. SPSS version 17.0 was used for statistics. Pearson square and Fisher Exact tests were used to compare the independent variables. Results: Of the 170 patients participating in the study, 90.59% were over 30 years old.