Nutcracker sendromu tanılı hastaların beslenme düzeyleri ile antropometrik, klinik ve radyolojik verilerinin analizi
The analysis of anthropometric, clinical and radiological data and nutritional status of patients with nutcracker syndrome
  1. Tez No: 491973
  2. Yazar: KAZIM OKAN DOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
: Nutcracker sendromu (NCS) sol renal venin (LRV) süperior mezenterik arter (SMA) ve abdominal aorta (Ao) arasında sıkışması olarak tanımlanır. Çocuklarda fiziksel gelişimin artması ile LRV'nin sıkışmasında spontan düzelmeler görülebilmektedir. Bu çalışmada NCS'li çocuk hastaların sağlıklı beslenme sonrası klinik, biyokimyasal ve radyolojik parametrelerindeki değişimin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Kliniğinde NCS tanısı ile takip edilen 96 hastada yapıldı. Hastaların yaşına ve cinsiyetine göre gerekli kalori ihtiyacını karşılayan diyet listesi verildi. Çalışma başlangıcında ve sağlıklı beslenme önerilerinden 6 ay sonra hastaların antropometrik, biyokimyasal, radyolojik ve Biyoempedans vücut analizleri yapıldı. İlk ve nihai ölçüm sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma sonunda hastaların ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça çevresi artarken (p< 0,05) kol çevresinde değişiklik gözlenmedi (p> 005). Biyoempedans ölçüm parametrelerinden yağ kitlesi, kas kitlesi ve yağ yüzdesi 6 ayın sonunda ilk ölçümlere kıyasla istatistiksel açıdan anlamlı şekilde yüksek bulundu (p< 0,05). Hastaların ilk ve nihai üre, serum kreatinin değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir değişiklik saptanmadı (p> 005). Serum prealbumin düzeyi 6 ayın sonunda ilk ölçümlere göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek, proteinüri derecesi ise daha düşük bulundu (p< 0,05). Radyolojik olarak Ao-SMA açıları ve LRV'deki akım hızı çalışma sonunda ilk ölçümlere göre istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek saptandı (p< 0,05). Ao-SMA açı derecesi ile ağırlık, VKİ, bel çevresi, kalça çevresi, yağ kitlesi ve yağ yüzdesi arasında pozitif korelasyon tespit edildi (p< 0,05). Proteinüri düzeyi ile ağırlık, bel çevresi ve kalça çevresi arasında negatif korelasyon bulundu (p< 0,05). Sonuç: NCS tanılı hastaların antropometrik ve biyoempedans ölçümlerindeki artış LRV'deki tuzaklanmayı azaltmaktadır. NCS'li çocukların tedavisindeki en önemli basamak uygun nutrisyonel destektir. Obezite eğilimi bir halk sağlığı sorunu yaratırken, ergenlerde NCS gelişim riskini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Nutcracker Syndrome (NCS) refers to the compression of the Left Renal Vein (LRV) between the Superior Mesenteric Artery (SMA) and the Aorta (Ao). Spontaneous resolution of the compression of the LRV can be seen in children, as the physical development progresses. In this study, it was aimed to evaluate the improvement of the clinical, biochemical and radiologic parameters in patients with NCS after a healthy nutritional prescription. Materials and Methods: Ninety six patients with NCS who were followed in the Pediatric Nephrology Clinic of Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi were included in this prospective study. Healthy diet lists adjusted to the age and gender of the patients were given and the patients were requested to follow the lists for the next 6 months. At the beginning of the study and after the 6 months with healthy diet, anthropometric, biochemical, radiologic and bioimpedence analysis of the patients were performed. The results were statistically compared. Results: Height, weight, body mass index (BMI), waist circumference and hip circumference of the patients were increased (p< 0,05) at the end of the study, while arm circumference was not changed (p> 005). The parameters of bioimpedence analysis including fat mass, muscle mass and fat rate were calculated statistically elevated after 6 months (p< 0,05). Serum levels of creatinine and blood urea nitrogen (BUN) were statistically similar at the beginning and end of the study (p> 005). Final serum prealbumin levels were significantly higher, while eventual proteinuria rates were decreased (p< 0,05).