Postmenopozal kadınlarda osteoporoz ve viseral adipozite indeksi arasındaki ilişki
The relationship between osteoporosis and visceral adiposity index in postmenopausal women
  1. Tez No: 491989
  2. Yazar: HALİS ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Visseral obezitenin belirlenmesinde en iyi yöntem bel çevresi görünse de son yıllarda tek başına bel çevresi ölçümü yerine; diğer aterojenik risk faktörleri olan vücut kitle indeksi (VKİ), HDL-kolesterol ve trigliserit (TG) ölçümlerini içeren visseral adipozite indeksi (VAİ) kullanılması önerilmektedir.Bu çalışmamızda kemik dansitometri ölçümüne göre normal KMY‟ye sahip, osteopenik ve osteoporotik hastalarda VAİ düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Yöntem:Çalışmaya 50-70 yaş arası postmenopozal 40 normal KMY‟ye sahip, 40 osteopenik, 40 osteoporotik olmak üzere 120 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan Total kolesterol, TG, LDL, HDL-kolesterol, glukoz, insülin ve ürik asit ölçümü için kan örnekleri alındı. Tüm hastaların bel çevresi ve tansiyon ölçümleri yapıldı. Kadınlar için VAİ ; (Bel çevresi/[36.58+(1.89xVKİ)]) x [(TG(mmol/L)/0.81) x (1.52xHDL-kolesterol(mmol/L))] formülüne göre hesaplandı. Bulgular: Normal KMY‟ye sahip grubun VAİ değerini 7,12 (2,28-30,06), osteopenik grubun VAİ değerini 6,03 (1,76-18,44), osteoporotik grup VAİ değerini 4,34 (1,45-15,84) olarak tespit ettik. 3 grup arasında VAİ değerleri açısından anlamlı bir fark mevcuttu (p= 0,009). Sonuç: Çalışamamızda daha önceki çalışmalardan farklı olarak yaş ve VKİ‟si benzer gruplar arasında VKİ yerine visseral yağ dokusunun göstergesi olan VAİ yi kullandık. Sonuç olarak KMY artışı ile VKİ‟nin değil VAİ‟nin ilişkili olduğunu yani VAİ yüksekliğinin osteoporozdan koruyucu olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective:Although the waist circumference is the best method for determining visceral obesity, in recent years, instead of measuring waist circumference alone, it is recommended to use the visceral adiposity index (VAI), which includes body mass index (BMI), HDLcholesterol and triglyceride (TG) measurements, which are other atherogenic risk factors. In this study, we aimed to compare VAI levels in osteopenic and osteoporotic patients with normal BMD according to bone densitometry measurements. Method: We included 120 postmenopausal women aged 50 to 70 years with 40 normal BMD, 40 osteopenic and 40 osteoporotic.Blood samples for TG, HDL-cholesterol, glucose, insulin and uric acid measurements were taken from all the patients included in the study. Measurements of waist circumference and blood pressure were performed.Measurements of waist circumference and blood pressure were performed for all patients. VAI Formula Calculated for women by (Waist circumference/[36.58+(1.89 x VKİ)]) x [(TG(mmol/L)/0.81) x (1.52xHDL-kolesterol(mmol/L))] Results:VAI value of normal BMD group was 7,12 (2,28-30,06), VAI value of osteopenic group was 6,03 (1,76-18,44) and VAI of osteoporotic group was 4,34 (1,45-15,84). There was a significant difference in VAI values between the 3 groups (p = 0.009). Conclusion: In our study, we used VAI, which is a sign of visceral fat tissue instead of VKI, in groups similar with age and VKI, unlike previous studies. In conclusion, we have found that the increase in BMD correlates with VAI, not VAI, which means that VAI height is protective against osteoporosis.