Postmenopozal kadınlarda viseral adipozite indeksi ve serum irisin düzeyinin osteoporoz üzerine etkisi
The effect of visceral adiposity index and serum iris level on osteoporosis in postmenoposal women
- Tez No: 810113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE USTA ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Çalışmamızda viseral yağlanmanın göstergesi olarak kullanılan viseral adipozite indeksinin ve başlıca yağ dokusu ve kas dokusundan salınan, yeni bir biyobelirteç olan serum irisin düzeyinin postmenapozal osteoporoz üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkez, prospektif, vaka kontrol şeklinde dizayn edilmiştir. İç Hastalıkları kliniğinde ayaktan takip edilen postmenapozal osteoporoz tanısı alan 30 hasta ile ve yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) eşleşmesi olan ve osteoporozu olmayan 30 kontrol grubu alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, menopoz yaşı, hesaplanan VKİ, hesaplanan viseral adipozite indeksi (VAİ), bel çevresi, serum irisin düzeyi, trigliserit, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL)-kolesterol, insülin, glukoz, kalsiyum, fosfor, parathormon düzeyi bakılarak gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizde“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) 22.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed to reveal the relationship between visceral adiposity index, which is used as an indicator of visceral adiposity, and serum irisin level, a new biomarker released mainly from adipose tissue and muscle tissue, and postmenopausal osteoporosis. Materials and Methods: This study was designed as a single center, prospective, case-control. Thirty patients diagnosed with postmenopausal osteoporosis followed in the Internal Medicine clinic and 30 control groups with age and BMI matched and without osteoporosis were recruited. The patients' age, gender, menopausal age, calculated BMI, calculated VAI, waist circumference, serum irisin level, triglyceride, HDL-cholesterol, insulin, glucose, calcium, phosphorus, parathormone levels were compared between the groups. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis.