Kronik hastalığı olan geriatrik hasta grubunda nütrisyonel durumun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status in geriatric patients with chronic disease
- Tez No: 491990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş-Amaç: Yaşlanma geri dönüşümü mümkün olmayan, yapısal ve fonksiyonel değişimleride içeren, sistemler ve doku düzeyinde ortaya çıkan fizyolojik bir süreçtir. Yaşlılarda malnütrisyonun en önemli sebebiplerinden biri de kronik hastalıklardır. Bu çalışmada kronik hastalık nedeniyle tedavi gören 65 yaş ve üzeri hastalardan gönüllülerin, nütrisyonel durumlarının farklı parametrelerle değerlendirilmesi ve laboratuar parametreleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmamız, S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvurup, kronik bir hastalık nedeniyle tedavi gören 65 yaş ve üzeri hastalardan gönüllüler dahil edilerek yapılmıştır. Çalışmaya katılan hastalara MNA (Mini Nütrisyonel Assesment) formu, çalışma yürütücüsü tarafından uygulanmıştır. Kişinin yaşam tarzı (yalnız yaşıyor, eşi ile yaşıyor, çocukları ile yaşıyor, bakım evinde yaşıyor) ve diş sağlığı (eksik çiğneme dişleri saptanarak) sorgulanmıştır. Sistemde kayıtlı olan son 3 aya yönelik laboratuar verileri incelenmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan olguların yaşları 65 ile 95 yıl arasında değişmekte olup ortalama 72,7±7,6 yıldır. Çalışmaya katılanların %41,4'ü (n=46) erkek, %58,6'sı (n=65) kadındır. MNA toplam değerlerine göre olguların %14,4'ü malnütrisyonlu, %46,8'i malnütrisyon risk altında, %38,7'si ise normal nütrisyonel durumda olarak saptandı. Malnütrisyonlu düzeyi %83,3 oranında zayıf bireylerde yüksekti. Normal nütrisyonel durum, zayıf hasta gurubunda anlamlı olarak azdı (p=0,003). Kadın cinsiyette malnütrisyon risk altında oranı, erkek cinsiyete göre yüksekti. 65 yaş ve üzeri grupta kadın cinsiyet (OR:3,147) malnütrisyon için bir risk faktörü olarak belirlendi. Bunlarla beraber 65 yaş ve üzeri grupta tam dişe göre eksik çiğneme dişi bulunması (OR:6,431) malnütrisyon için bir risk faktörü olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Aging is a physiological process related to structural and functional changes occurring at systems and tissue level. One of the most important causes of malnutrition in elderly people is chronic disease. The present study aims to evaluate nutritional status using various parameters among voluntary patients aged 65 or above who receive treatment due to chronic disease and to investigate the association between nutritional state and laboratory parameters. Material-Method: The study was done to be conducted on voluntary patients aged 65 or abovefrom among patients presenting to Health Sciences University, Haseki Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic, who received treatment due to a chronic disease. All participants were assessed with Mini Nutritional Assessment (MNA) survey form applied by the researcher. Patients' lifestyle (whether living alone or with spouse or children, or in a nursing home) and dental health (with the assessment of missing chewing teeth) were questioned. Existing laboratory results in the system were reviewed retrospectively with the inclusion of the last 3 months. Statistical analyses were performed with SPSS 15.0 for Windows software. Results: Patients included in the study were aged between 65 and 95 years with a mean age of 72.7 ± 7.6 years. Of all participants, 41.4% (n=46) were men and 58.6% (n=65) were women. According to total MNA scores, 14.4% of the patients had malnutrition, 46.8% were under risk for malnutrition, and 38.7% were nutritionally normal. Malnutrition level was high among lean patients, with a rate of 83.3%. The normal nutritional state was observed significantly less among lean patients (p=0.003). The malnutrition risk significantly more prevalent among female patients compared to male patients. For patients aged 65 years or above, female sex was determined as a risk factor for malnutrition (OR:3.147). Additionally, for this group, presence of missing chewing teeth was determined as a risk factor for malnutrition (OR:6.431).