Ahmet Telli'nin şiirleri üzerine tematik bir inceleme
A study on the poetry of thematic of Ahmet Telli
  1. Tez No: 492012
  2. Yazar: ZEYNEP KİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Ahmet Telli'nin Şiirleri Üzerine Tematik Bir İnceleme”adlı çalışma, Ahmet Telli'nin hayatı, edebi kişiliği, şiir hakkında düşünceleri, eserleri ve şiirlerinde bireysel ve toplumsal temalar, sonuç ve kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Şiir serüveni ülkenin sıkıntılı ve karmaşık dönemlerine denk gelen A.Telli yakın tarihin canlı şahididir. Bu şahitlik şiirine nüfuz etmiş ve şiirlerinde kullanılan temalara yansımıştır. Gördüğünü yaşadığını anlatan şair, halkın sıkıntılı zamanlarını şiirine konu eder. Şairin sesi, 1970 kuşağı olarak anılan, darbenin ve siyasi sıkıntıların yaşanıldığı bir dönemde hüzünlü bir ses olarak karşımıza çıkar. Bu dönem içinde toplumcu gerçekçiler ve ikinci yenicilerden etkilendiği söylenen yazar, kendi cümleleriyle bir kuşağın içinde yer almadığını belirtir. Şiire ilk başladığı yıllarda ideolojisinin yansıma alanı olarak şiire yaklaştığı görülen şairin ilerleyen yıllarda söyleyişi oturacak ve ilk kitaplarında bulunan gür ses, naif bir sese dönüşecektir. Bu durumda ilk yıllarda devrim düşüncesinin halka aktarılması için araç vazifesi gören şiir, daha sonra kendi sesi içinde sanatsal yönüyle kullanılacaktır. Ama çalışmada da sık sık bahsettiğimiz gibi, şairin devrim düşüncesi, düzeni değiştirme, acıların, zulmün son bulması arzusu hiçbir zaman onun şiirinden soyutlanmayacak sadece ilk yıllardaki şiirlerinde olduğu gibi direkt olarak değil imgeler ve göndermeler ile okuyucuya hissettirilecektir. Çalışmada şairin şiirlerinde temaları incelerken iki kısma ayırdık. Bireyden hareketle toplumu ve onların sıkıntılarını işleyen ilk bölüm Bireysel Temalar başlığını taşımaktadır. Genellikle siyasi ortamın sıkıntılarının bireyler üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. Toplumsal Temalar olarak incelediğimiz ikinci bölümde, şairin siyasi düşüncesinin yansıtıldığı şiirler göze çarpar. Bu bölümdeki şiirler Ahmet Telli'yi ve onun sanatını anlamak açısından önem taşır.
Özet (Çeviri)
“Ahmet's Tellin Poems On A Thematic Review”, Ahmet tellin's life, his literary personality, thoughts about poetry, works and poems of the individual and social themes, conclusion and bibliography sections. Poetry of the adventure of the country's drawn-out and complicated period corresponding to the A.Telli a living witness to the recent history. This witness was penetrated and used in poetry reflected in the theme. See the live describing the poet of the people, the troubled times are the subject of poetry. The poet's voice, in the 1970s generation, referred to as the impact of the political and create difficulties in a period where there is a sad voice. During this period, socialist realists, and the second yenici which is supposed to be influenced by the author's own words, a generation that did not take place. Poetry of the first years of the ideology of the image field of poetry as when he is seen in the following years the poet's words, the seat of the first book and is located in the lush sound, a naive tone will change. This is the case in the first years of the revolution, the idea of transferring to the public acting as a vehicle for poetry, then his own voice in the artistic aspect will be used. But the study also often mentioned as the poet, the idea of revolution, change the layout, the sufferings of persecution, the desire to find the end of his poetry is never to be abstracted from not only for the first year in the poem, is not as images and references to the reader will be enabled. In the study of the poems of the poet explores themes when we divided into two parts. Individuals that take place in society and their problems of functioning of the Individual Themes section bears the title. Usually the problems of the political environment on the impact on individuals, was stressed. Social Themes, as in the second chapter we have examined, the poet, the idea of political poems reflected in the noticeable. In this section, poems, Ahmet and Tellin her is important that you understand the art.