Adıyaman müzesinde bulunan Ortaçağ dönemine ait bir grup madeni eser
A group of mine belonging to the Middle ages at Adıyaman museum
  1. Tez No: 492013
  2. Yazar: YAŞAR ÖZRİLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bölge illerine göre gelişmişlik ve tanıtım açısından daha az bilinen Adıyaman, Paleolitik döneme değin uzanan tarihi geçmişi, kültürel birikimi bakımından özellikle arkeolojik ve etnografik değerler açısından aslında kıymetli veriler barındırır. Adıyaman Müzesi'nin etnografı seksiyonunda ve deposunda çoğunluğu mutfak eşyasından oluşan Ortaçağ dönemine ait birçok madeni eser bulunmaktaydı, araştırılan eserlerde müzenin depo bölümünden seçilerek incelenme gereği duyulan 18 farklı türde eser tanıtılmıştır. Bu seçilen eserler bir takım kriterlere uygun olarak belirlenmeye gayret edilerek, teşhir edilmeleri sağlanıp hak ettikleri değeri kazanmaları için çaba sarfedilmiştir. Adıyaman kentinin coğrafi yapısı ve tarihçesi hakkında bilgi verilerek, daha sonra da şehirdeki tek müze olan Adıyaman Müzesi ile ilgili açıklama yapılması ve maden sanatının Anadolu da ki gelişim tarihini, aşamalı olarak tanıtma gerekçeleriyle Adıyaman müzesi seçilmiştir. Söz konusu olan madenlerin çeşitleri, bu madenlerin süsleme unsurları ve teknik açıdan değerlendirmelerini de yapmak gerekliydi. Adıyaman Müzesi'nin çalışma prensipleri doğrultusunda, bir çok eser arasından seçilen örnekler, estetik görünümleri gibi spesifik detaylar ile sanatsal birer ifade aracı olmaları hassasiyetine göre değerlenmeleri neticesinde ele alındılar. Eserlerin yapım ve süsleme teknikleri gibi özellikleriyle tanıtıldıktan sonra diğer bölgelerdeki benzerleriyle karşılaştırıldılar. Sonuç kısmında bütün bu detaylı bilgilendirmeler bir süzgeçten geçirilerek genel bir tanımlama yapıldı.
Özet (Çeviri)
The importance of the value of our cultural heritage, which is relatively less known than near the neighboring town of Adiyaman, actually contains precious archaeological and ethnographic data in terms of activities.The ethnographic section of Adiyaman museums and archives located in the medieval period of 50 working mine in the work of the investigation, has been introduced in 17 different types of work. Selected works of art, decoration, forms, construction technique, as has been tried in accordance with certain criteria.geographical structure of Adiyaman in the preamble and was informed about the history, then the only museum in the town of Adiyaman was giveninformation about the museum. The historical development of the art of metalwork in Anatolia were introduced gradually. Later that such types of mines and mining of these types of transactions, decoration elements and technical aspects of değerlendirilendir be made details were given. Adiyaman in müzesininçalış the principles, selected 50 samples from a variety of work, historical value, physical condition, such as an art with specific details have been set according to the aesthetic sensibilities is a means of expression. In the evaluation and comparison section, whose preparation forms of work, after presenting with features such as ornamental details were compared with their counterparts in other regions. The conclusion of all this detailed information in a general identification was made through a strainer. Then the bibliography was concluded with photographs and drawings.