Carbon dioxide emissions, economic growth and openness in Turkey: An ARDL model
Türkiye'de karbondioksit emisyonları, ekonomik büyüme ve ticaret: ARDL modeli uygulaması
  1. Tez No: 492018
  2. Yazar: İBRAHİM MURAT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZKAYNAK ORTAKÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde 1960-2014 yılları arasında Türkiye'nin yakalamış olduğu ekonomik büyüme ve uluslararası ticaretin karbondioksit emisyonları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ampirik analizden önce literatürde bu konuda yer alan çalışmalar gözden geçirilmiştir. Karbondioksit emisyonlarının artışını incelemek için yapısal kırılmalı ARDL modeli ve değişkenler arasındaki nedenselliği belirlemek için Toda Yamamoto testi kullanılmıştır. Modellerden alınan sonuçlar ekonomik büyüme, uluslararası ticaret ve karbondioksit emisyonları arasında uzun vadeli bir ilişki yani eş bütünleşme olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, Türkiye'de enerji verimliliği açısından gelişmeler olsa da mevcut politikaların karbondioksit emisyonlarındaki artışı önlemek adına yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examine the effects of economic growth and trade openness on carbon dioxide emissions in Turkey for the period 1960-2014. Before the empirical analysis, there is an overview about the recent literature in this nexus. I try to analyze the growth of the carbon dioxide emissions in Turkey by conducting an Autoregressive distributed lags (ARDL) model with a structural break. I apply Toda Yamamoto procedure of Granger causality to test the direction of causality among variables. Estimated models show that there is a long run relationship, thus a cointegration, between economic growth, trade openness and carbon dioxide emissions in Turkey. Although there are improvements in terms of energy efficiency, current policy measures are not enough to mitigate the increase in carbon dioxide emissions over the years.