Networks and competitive advantage: Spontaneous vs. induced clusters
Ağlar ve rekabet avantajı: Doğal veya indüklenen kümeler
- Tez No: 492019
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bağlantılı organizasyonların coğrafi yoğunluğu olarak tanımlanan küme kavramı, stratejik yönetim alanında çok dikkat çekmektedir. Porter'ın (1998) elmas modeline göre, işletmelerin, müşterilerin ve tedarikçilerin yakınlığı, tüm firmaları yenilenme ve gelişmeye yönelttiğinden, verimlilik, inovasyon ve yeni iş oluşumunun artmakta ve dolayısıyla kümelenmeler rekabet avantajını olumlu olarak etkilemektedir. Bu niteliksel çalışma, İstanbul'daki farklı coğrafi bölgelerdeki (üreticilerin çoğunun bulunduğu) iki tip çorap kümelenmesinin vaka incelemelerine dayanılarak spontan veya indükte kümelenmelerdeki bağlantı yapılarını analiz etmeyi amaçlamaktadır; kümelenmelerin biri İkitelli Sanayi Bölgesi'nde (indüklenen küme) ve diğeri Yesildirek bölgesinde (doğal küme) bulunmaktadır. Mevcut ağ yapısını bütüncül bir şekilde araştırmak ve bu ağ bağlarının nasıl potansiyel rekabetçi avantaj kaynakları olduklarını açıklamak için iki küme türünde çorap firmaları ile derinlemesine, yarı yapılandırılmış, yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar ana hipotezi desteklemiştir, zira ağlar, kendiliğinden oluşmuş doğal kümelenmelerde, indüklenen kümelenmere göre daha yoğun bulunmuştur. Aynı kümelenmede bulunmalarına rağmen, teşvikle oluşmuş kümelenmelerdeki firmaların diğer firmalarla yakın ilişki kuramamış oldukları görülmüştür, dolayısıyla firmalar arası ilişkiler, Uzzi (1997)'nin tanımlamasına gore zayıf karşılıklı bağımlı veya kol-boyu mesafeli olarak tanımlanabilir. Öte yandan, Yeşildirek spontan kümelenmesindeki firmalar arasındaki yoğun bağlantılı ağların yüksek düzeyde işbirliği, karşılıklı güven, bilgi paylaşımı, derin ve uzun vadeli ilişkiler ile sağlam bir destek ve güven ortamı oluştuğu görülmüştür .
Özet (Çeviri)
The cluster concept, described as the geographical concentration of interconnected organizations, has received much attention in the field of strategic management (ex. Beal and Gimeno, 2001; Öz, 2004; Porter 1998). Porter's (1998) diamond model suggests that clusters positively impact competitive advantage, since the proximity of businesses, customers, and suppliers urges all the firms to innovate and upgrade, so that productivity, innovation, and new business formation is increased. Another field of research, social capital theory, posits that firms' networks have a significant part in leading to firm performance (Leenders and Gabbay, 1999). Relatedly, literature shows that the functions of local networks are enhanced by social capital, through the development of trust, cooperation and reciprocity (Fukuyama, 1995). This qualitative study aims to analyze the network structures among firms in spontaneous vs. induced clusters based on the case studies of two types of hosiery clusters in different geographical locations in Istanbul (where most of the producers are located), one located in Ikitelli Industrial Zone (the induced cluster) and the other located in Yesildirek district (the spontaneous cluster). Textiles industry is among the most important for Turkish economy and, as a sub-category, hosiery sector ranks 2nd in the world, exporting to about 130 countries worldwide. According to Turkish Ministry of Economy reports, hosiery industry is the 3rd largest exporter in the world following China and Italy in terms of value and the 2nd largest supplier of the EU. In-depth, semi-structured, face-to-face interviews were held with hosiery firms in the two cluster types in order to get a holistic understanding of the present network structures as well as to explain how these network ties are potential sources of competitive advantage. The results supported the main hypothesis, as networks were found to be more intense in the spontaneous cluster relative to the induced cluster. Although located in the same cluster, the firms in the induced cluster did not develop close relationships with the other firms. Therefore, for the induced cluster, it can be claimed that the benefits of the cluster paradigm are not realized to potential since inter-firm relations can be described as weakly mutually dependent, or arm's length in terms of Uzzi (1997). On the other hand, the existence of dense inter-firm networks, high level of cooperation, mutual-trust, knowledge-sharing, embedded and long-term relations among the firms in the Yesildirek spontaneous cluster has formed a solid base of support and trust. Thus, an environment packed with these types of relationships inspires motivation and creates synergy in the cluster, causing all members to benefit from the information spill-overs and the collective atmosphere, thereby contributing to competitive advantage. Another finding is that strong ties, developed by time and energy investments in the relationships, are seen as more valuable for firms in the Yesildirek spontaneous cluster when compared to weak ties.