Kosta kemiklerinden yaş tayini: Türkiye popülasyonuna uygun bir modifikasyonun geliştirilmesi
  1. Tez No: 49206
  2. Yazar: M. FATİH YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SEDAT ÇÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
34 ÖZET însan iskelet kalıntılarında yaş tayini amaçlı incelemeler adli osteolojinin ana çalışma alanlarından birini oluşturur. Bu çalışmalardan îşcan Yönteminin Türk populasyonuna modifikasyonu amaçlanarak 153 erkek ve 112 kadın olgudan postmortem dönemde 5 cm.lik 4 sternal kosta alınarak faz analiz yöntemine göre kostakondral birleşkedeki morfolojik değişiklikler; artiküler yüzey bu yüzeyde çukurun oluşumu, derinliği ve şekli, duvar yüzeylerinin ve kenarlarının yapısı, kemiğin bütün olarak yapısı, yoğunluğu ve kalitesi O'dan 8'e 9 fazda değerlendirildi. Belirlenen fazlara göre populasyonun gösterdiği yaş dağılımı ortaya konarak analizi yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre kosta sternal uçtaki metamorfozun yaşla belirgin bir üişkisinin bulunduğu metamorfozun genç yaşlarda (30 yaşın altı) hızlı olduğu, daha sonra yavaşladığı gözlendi. Kadınlar da metamorfozun daha erken yaşlarda başladığı (13 yaş) erkekte 17 yaş civarında ortaya çıktığı görüldü. Fazların gösterdiği yaş dağılımının kadın ve erkekte genç yaşlarda farklı olduğu bu farkın 30 yaşından sonra kapandığı dikkati çekti. Yöntemin özellikle 30 yaşın altında belirgin olarak etkin olduğu, kolay uygulanabilir ve değerlendirilebilir olması nedeni ile ülkemizde iskelet kalıntılarında yaş tayininde, modifiye yaş dağılımı gözönüne alınarak, erkeklerde 17-84 yaş, kadınlarda 13-88 yaş arasında etkin bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY The determination of age at death is an important part of forensic osteology. Techniques now in use vary from direct observation of a bone to microscopic examination of a given segment. Metamorphosis at the sternal extremity of the rib has already been established as a reliable indicator of age at death. In order to test and modify the rib phase method (İscan's method). A sample of 265 ribs of known age and sex (153 males mean age of 8 to 84 years, 112 females mean age of 12 to 88 years) from forensic cases in Istanbul, Council of Forensic Medicine. Observations were made at the costochondral junction with special attention to pit formation (its shape and depth) changes in the walls and rim surrounding it, and overall bone density and texture. Based on the changes in these areas, the ribs were seperated into nine phases (0 through 8). The females ribs showed both earlier initial pit formation and a different morphologic pattern of aging as compared with males. Statistical analysis revealed that the features chosen to delineate the phases are valid predictors of age. This study has shown that for the Turkish population rib can provide an accurete estimation of ages spanning a mean age of 17 to 84 years in males and 13 to 88 years in females.