Türkiye'de HbS polimorfizmi ve adli bilimler açısından değerlendirilmesi
HbS polymorphism in Turkey and its evaluation in forensic sciences
  1. Tez No: 49207
  2. Yazar: SALAHADDİN ÖZENİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
59 VI. ÖZET ^ Türkiye'de HbS polimorfizmi ve Adli Bilimler Açısından Değerlendirmesi Polimorfik protein sistemlerinden hemoglobin (Hb), Çoğu Avrupa ve Amerika popülasyonlannad monomorfik olmasına karşın, Türkiye sınırları içerisinde ve özellikle Güney Anadolu bölgesinde yüksek derecede polimorfizm gösterir. Bu çalışmada Hb varyantlarının çok sık rastlandığı bili nen Hatay yöresinden alınan 512 kan örneği için 2 farklı tip leme tekniği ile HbS taraması yapıldı. Elde edilen bulgular da %0-%9. 8 arasında frekans farkları belirlendi. Kullanılan tekniklerden biri çok hızlı sonuç veren ve temelde bir bulanıklık testi olan kalitatif Sickledex tüp tes ti, diğeri ise klasik selüloz asetat elektroforez yöntemidir. Sözü edilen her iki teknik adli bilimler açısından değerlendi rildi ve avantaj ile dezavantajları hakkında yorum yapıldı. Hb polimorfizmi, idantifikasyonda toplumumuzda baş vurulacak bir parametre olduğundan, kesin ve güvenilir gen frekanslar saptandı.
Özet (Çeviri)
60 VII. SUMMARY] HbS Polymorphism in Turkey and Its Evaluation in Forensic Sciences Hemoglobin is a polymorphic protein that shows geographic variance in its degree of polymorphism and it is very well known that it is frequently enconutered in the southern part of Turkey. In this study we examined 512 blood samples from different settlement areas of Hatay (located in Eastern Mediterranean) and we observed polymorphism ranging from 0% to 9.8%. We used two methods for typing, one being a turbidimetric and the other an electrophoretic and we compared them as for as reproducibility and reliability is being concerned. The system shows a big variance according to the settlement area therefore we proposed that the frequencies that should be used for probability calculations must belong to the specific areas.