Yönetimde açıklık ve bilgi edinme hakkı: Azerbaycan örneğinin incelenmesi
Openness in administration and the right to information: examination of the Azerbaijani case
  1. Tez No: 492091
  2. Yazar: TALUT HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Yönetimde açıklık ve Bilgi edinme hakkı: Azerbaycan örneğinin incelenmesi”olarak adlandırdığım bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yönetimde açıklık ve bilgi edinme hakkı kavramları genel olarak ele alınmış, bu kavramların tanımı, bilgi edinme hakkının belirtildiği uluslararası belgeler araştırılmıştır. Bilgi özgürlüğünün, açık yönetimin uygulana bilmesi için gerekli ilkeler belirtilmiştir. İkinci bölümde ise bu kavramların Azerbaycan mevzuatına nasıl yansıtıldığı, hem 90lı yıllarda, hemde 2000 yıllarında Azerbaycanın yönetimde açıklığın oluşturulması ve bilgiye erişimin geliştirilmesi için hangi uygulamalar yürüttüğü araştırılmıştır. Bunlarla beraber Azerbaycanda faaliyet gösteren birkaç sivil toplum örgütünün, Azerbaycan İnsan Hakları Müvekkilinin (Ombudsman) hükümet tarafından yürütülen bilgi özgürlüğü politikasının nasıl sonuçlandığı, devlet ve yerel yönetim kurumlarının faaliyetleri hakkında bilgi yayımlamak ve vatandaşların, toplumun bilgiye erişiminin sağlanması alanında gelişimleri hakkında raporlarda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, titled“Openness in Administration and the Right to Information: Examination of the Azerbaijani Case”, consists of two parts. In the first part, the concepts of openness and right to information are generally discussed in the administration and the international documents in which the definition of these concepts and the right to obtain information are stated. The principles necessary for the implementation of freedom of information, open goverment, are specified. In the second part, it was researched how these concepts are reflected in Azerbaijani legislation and what practices were implemented in the 90s and 2000s for the development of openness in Azerbaijan management and the development of information access. In addition to these, several NGOs operating in Azerbaijan and the government of Azerbaijan's Human Rights Officer (Ombudsman) reports on how ended the goverment freedom of information policy, publishing information about the activities of goverment and local government institutions, and reports on the development of citizens in the field of access to information were examined.