Postmodern liderlik davranışlarının, lideri izleyenlerin iş etiği algılamalarına etkileri üzerine bir araştırma
A research about the effects of the postmodern leadership behaviours on the business ethics detections of the ones who follow the leader
  1. Tez No: 492102
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN KIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER TASLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada Muğla ilinde Türk Telekom'a bağlı olarak faaliyet gösteren, bayi yöneticileri tarafından hayata geçirilen liderlik süreçlerinin (ahlak dışı davranış, iklimsel etik, iletişimsel etik, davranışsal etik, karar vermede etik); bayi çalışanlarının etik algılarını ne düzeyde etkilediği ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde liderlik, liderliğin kavramsal çerçevesi, liderlik düşüncesinin tarihsel gelişimi ve liderlik kuramlarına yer verilerek, etkili bir liderde bulunması gereken tüm kıstaslar farklı yönleri ile ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde postmodern liderlik modellerine değinilmiş ve söz konusu modellere ilişkin yönetim literatüründe liderliğe atfedilen yeni görüşler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde etik ve ahlakın kavramsal çerçevesi, iş etiği, yaklaşımlar ve kuramlar, etik dışı davranış bildirimi ve liderlik ve etik konularına ilişkin literatür taraması yapılarak, nihayetinde liderlik ve etik ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise liderlik süreçlerinin çalışanların etik davranışları üzerine etkilerine yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiş ve söz konusu araştırma kapsamında öncelikle; araştırmanın önemi, amacı, kapsam ve sınırlılıkları, hipotezleri, evren ve örneklem düzeyleri, veri toplama ve değerlendirme yöntemi, verilerin analiz süreci, araştırmaya ilişkin bulgular ve son olarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey it is aimed to measure the level of the leadership processes (non-ethical behavior, climatic ethics, communicational ethics, behavioral ethics, decisional ethics), which are implemented by distributor managers, operate in relation with Turk Telekom in Muğla, on the perception of distributor staff. At the first part of the survey, different aspects of all the criteria necessary for an effective leader are dealt by including the facts: leadership, conceptional cases of leadership, historical evolution of leadership idea. At the second part of survey, postmodern leadership models are mentioned and it is aimed to give information about new ideas attributed to leadership in management literature related to subjected models. At the third part of the survey, via literature review in relation to the topics as conceptional cases of ethic and morality, business ethics, approaches, facts, notice of non-ethic behavior, leadership and ethics,it is finally aimed to release the relation between leadership and ethics. As for the fourth part of the survey, a study has been carried out for the effects of leadership processes on the ethic behavior of the staff. In the context of the mentioned study: importance, goal, scope and limitedness, hypothesis of the study, universe and sampling level, data gathering and assessing methods, analyzing process of data, findings about the study are primarily dealt with, and finally results and suggestions are mentioned.