Monoclonal HLA klas-1 doku tipi plaklarının babalık tayinlerinde kullanılabilirliğinin araştırılması ve diğer konvansiyonel sistemlerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 49211
  2. Yazar: ERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
61 8.1 ÖZET Babalık tayini çalışmalarında kullanılan yöntemlerden biri de HLA doku tipi tayinidir. Bu tezde amacımız, bu yöntemde kullanılan monoklonal HLA - Klas 1 doku tipi plaklarının babalık tayinlerinde kullanılabilirliğinin incelenmesi elde ettiğimiz sonuçların diğer konvansiyonel sistemlerinkilerle karşılaştırılması ve 6 yıllık laboratuar deneyimlerimiz ile, HLA doku tipi tayini yöntemi üzerinde yaptığımız modifikasyonlarımızı bu alanda çalışılan diğer meslekdaşlarımıza iletebilmektir. Ayrıca Türkiye genelinde babalık ya da akrabalık belirlenmelerinde bilirkişilik görevi yapacak laboratuarlarda HLA tiplemesinin kalite kontrol protokolleri geliştirilmiştir. Çalışmamızda İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Merkezi Doku Tipi Laboratuarına transplantasyona hazırlık amacıyla gönderilen hastalar ve onların donör adayı olan anne ve babalarından oluşan bir kontrol grubu ile, İ.Ü. Adli Tıp Enstitüsüne babalık tayini için adli makamlarca gönderilen çocuk, anne ve olası babalardan oluşan bir araştırma grubu yer almaktaydı. HLA - Klas 1 antijenlerinin tayini için standart mikrolenfositotoksisite yöntemi kullanıldı. Elde ettiğimiz sonuçlar, İ.Ü. Adli Tıp Enstitüsü Adli Hemogenetik Merkezi Laboratuarında yapılan, ABO, Rh Genotip, Keli, Duffy,62 Lewis, Kidd, P, MNNs, kan grupları tayinleri ile, polimorfik enzim ve proteinlerden, GLO (Glikosalaz), PGM (Fosfo Glukomutaz), ESD (Esteraz D), EAP (Eritrosit Asit Fosfataz), AK (Adenilat Kinaz), Glikoforin - A DNA lokuslanndan HLA - DQA1, Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler, Hemoglobin G Gama Globin, D7 S8, Gruba Özgü Bileşen tayinlerinin sonuçlan ile karşılaştırıldı. HLA doku tipi tayini yönteminin olası babanın dışlandığı tüm durumlarda bu sonucu gösterdiği görüldü. Monoklonal ve poliklonal HLA-Klas 1 plaklarının sonuçlan arasında bir farklılık saptanmamıştır. Aynca yöntemin daha kolay uygulanabilmesi için bazı modifikasyonlar gerçekleştirildi. Bunlann yanısıra Türkiye genelinde kurulacak adli amaçlı HLA Iaboratuannın alt yapısı, teknik ve personel donanımı tartışıldı.
Özet (Çeviri)
63 8.2 SUMMARY HLA Tissue typing is one from important methods for paternity testing. İn this thesis our aim is, to test to usefulness of monoclonal HLA - Class 1 tissue typing trays for paternity testing and to compare HLA results with results of blood group tests, polymorphic enzymes and proteins tests and DNA locuses tests; to share our modifications on HLA tissue typing method. And in addition to these, we advanced the quality control protocols for HLA tissue typing laboratories which will use this test for paternity testing. There were two groups in our work: 1) Control group: Kidney and bone marrow transplantation patients and their donors (mother, father, sister and brothers) who came to İ.Ü. Cerrahpaşa, School of Medicine, Blood Bank Tissue Typing Laboratory for HLA typing. 2) Research group: Persons, Who came to Institute of Legal Medicine and Forensic sciences of the İstanbul University for paternity testing. We used to standart microlymphocytotoxicity methot for HLA - Class 1 typing. We saw, the results of Monoclonal trays aren't different from results of polyclonal trays and are similar with the results of blood group tests, polymorphic enzymes and proteins tests, DNA locuses tests.