Kronik lenfositik lösemide HLA-G ile hastalık seyri arasındaki ilişki
The prognostic value of new markers like HLA-G, ZAP-70 and CD38 in chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 194486
  2. Yazar: ALEV AKYOL ERİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZETErişkin lösemilerinin en sık görüleni olan KLL, son yıllarda araştırmaların ilgi odağıolmuştur. Klasik olarak kullanılan Binet ve Rai evrelendirme sistemleri ile hastalığınyıllar içerisindeki seyri konusunda net bir elde edilememektedir. Bu da,araştırmacıları KLL'de yeni seyir belirteçlerini aramaya yöneltmiştir. Klasikevrelendirmeye ek olarak, seyir ile ilgili birçok klinik ve biyolojik faktörlertanımlanmıştır. Bunların içinde yaş, cinsiyet, performans durumu ile tümör yükünüveya hastalık aktivitesini gösteren lenfosit sayısı, LDH yüksekliği, kemik iliğiinfiltrasyonu veya lenfosit ikilenme zamanı vardır. Son yıllarda, sCD23, ß-2mikroglobulin veya timidin kinaz ve genetik belirteçler olarak; genetik anormallikler,IgVh geni veya CD 38 ve ZAP-70 tanımlanmıştır. Biz de, çalışmamızda ilk olarakplasental trofoblastlarda tanımlanan HLA-G'nin KLL deki hastalık seyri üzerineetkilerini araştırdık. HLA-G , kısıtlı doku dağılımına sahip bir moleküldür ve pek çokimmün düzenleyici fonksiyonları vardır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, tümörhücrelerinde ektopik bir up-regülasyonunun, anti-tümör immün yanıttan kaçışısağladığı belirtilmektedir. HLA-G ekspresyonu retrospektif olarak B-KLL' li 20hastada anti- HLA-G özgün monoklonal antikor MEM/G9 kullanılarak çalışıldı.Lösemik hücrelerdeki HLA-G ekspresyonu % 1 ile 34 arasında değişmekteydi. HLA-G pozitif olarak % 17 ve üzerindeki hastalar (receiver operating characteristics [ ROC] analizine göre ) alındı. Buna göre, HLA-G pozitif ve negatif grup arasındahastalıksız yaşam süresi açısından fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCLL, which is the most common form of adult leukemia, is a new focus forresearchers. Classically used classification systems Binet and Rai do not supply netinformation about the prognosis of the disease. For this reason, researchers startedto investigate new prognostic markers for CLL. A number of clinical and biologicalfactors of prognostic relevance, which may add to the classical assessment providedby the staging systems, have been identified. These include clinical characteristicssuch as age, gender and performance status, and laboratory parameters reflectingthe tumor burden or disease activity such as lymphocyte count, LDH increase, bonemarrow infiltration pattern or lymphocyte doubling time. Recently, more informativeprognostic parameters have been identified: serum markers such as, sCD23, ß-2microglobulin or thymidine kinase and genetic markers; such as, gene abnormalities,the mutation status of IgVh genes or surrogate markers for these factors such as CD38 and ZAP 70 . In our study, we investigated the effect of HLA-G - which is firstdetected in early placental trophoblasts - on the prognosis of CLL. HLA-G, moleculeexhibits limited tissue distribution and exerts multiple immunoregulatory functions.Recent studies indicate an ectopic up-regulation in tumor cells that may favor theirescape from anti-tumor immune responses. HLA-G expression was studiedretrospectively in circulating B-CLL cells from 20 patients by flow cytometry using theanti-HLA-G specific monoclonal antibody mem/G9. The proportion of leukemic cellsexpressing HLA-G varied from 1 % to 34 %. Patients over 17 %, HLA-G positive cells(according to receiver operating characteristics [ ROC ] analyses ) had no correlationwith progression free survival.