Monoklonal antikorlar ve alkalen fosfataz-antialkalen fosfataz tekniği kullanılarak akut lösemiler immünofenotiplendirilmesi
Immunophenotyping results in acute leukemia according to apaap technique
- Tez No: 54736
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
36 ÖZET AKUT LÖSEMİLERİN APAAP TEKNİ?İNE GÖRE İMMÜNOFENOTİPLENDİRİLMESİ Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Hematoloji Kliniğine müracaat eden 24 akut lösemi olgusu üzerinde yapıldı. Akut lösemiler (Akut Lenfoblastik Lösemi, Akut Miyeloblastik Lösemi)'in teşhisinde, APAAP tekniğine göre yapılan immünofenotiplendirmenin etkinlik ve uygunluğunu belirlemek maksadıyla gerçekleştirldi. Olguların 3'ü kadın, 21'i erkek ve yaş ortalaması 25.5 idi. FAB sınıflamasına göre olguların 10'u AML, 14'ü ALL idi. Kemik iliği veya periferde yeterli sayıda blastı olan hastalardan uygun örnekler alınarak lam üzerine kan yaymaları yapıldı. Bu yaymalara, APAAP tekniğine göre immünositokimyasal boyama uygulandı. Boyalı preparatlar ışık mikroskobunda okunarak değerlendirildi. İmmünofenotiplendirme panelinde CD3, CD7, CD10, CDllb, CD13, CD14, CD19, CD20, CD33, Glikoforin-A, CD41, ve HLA-DR monoklonal antikorları bulunuyordu. İmmünofenotiplendirme sonucunda, olguların 4(%28) T hücreli, 9(%65) B hücreli ALL ve l(%7)'i de Common ALL idi. ALL grubu içerisinde HLA-DR en yüksek pozitiflik oranı gösteren monoklonal antikordu. B hücreli ALL' de CD 19 bütün olgularda pozitif idi. AML grubunda 4(%40) M2, 3(%30) M3, 3(%30) M4 idi. Glikoforin-A ve CD41 pozitifliği belirlenmedi yani M6 ve M7 olguları çalışma grubumuz içerisinde bulunmuyordu. M2 olgularımızda CD13, M3'de CD13 ve CD33, M4'de CD14 ve CDllb pozitif idi. M3 olgularımızın 2(%20) de HLA-DR pozitif idi. FAB sınıflaması ile immünofenotiplendirme sonuçlan birbiriyle uyumluluk arzediyordu. Bu çaljşma sonucunda, APAAP tekniğine göre yapılan immünfenotiplendirmenin klinikte kolay uygulanır, güvenilir ve çabuk sonuç veren bir yöntem olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY IMMUNUPHENOTYPING RESULTS IN ACUTE LEUKEMIA ACCORDING TO APAAP TECN QUE This study was carried out on 24 acute leukemia cases applied to Atatürk University School of Medicine Internal Medicine Hematology Clinic. It was realised in order to determine the effectiveness and conveniency of immünophenotyping performed according to APAAP tecnique in the diagnosis of acute leukemia (Acute Lymphoblastic Leukemia, Acute Myeloblasts Leukemia). 3 of the case were female, 21 male and the median age was 25.5. According to FAB classification, 10 of the cases were AML, and 14 ALL. Peripheral smear was performed taking suitable blood samples from the patients with sufficient number of blasts in bone marrow or blood. Immunocytochemical dying was applied on these diffusions according to APAAP tecnique. Stained preparates were evaluated under light microscope. There were CD3, CD7, CD10, CDllb, CD13, CD14, CD19, CD20, CD33, Glikoforin-A, CD41, and HLA-DR monoclonal antibodies on immünophenotyping panel. As a results of immünophenotyping, 4(%28) of the cases were with T-cell, 9(%65) were B-cell ALL and 1(%7) were Common ALL. HLA-DR was the monoclonal antibodies showing the most positivity ratio in ALL group. CD 19 was positive in all ALL cases with B-cell. In AML group were 4(%40) M2, 3(%30) M3, 3(%30) M4. No positivity of Glikophorin-A and CD41 were determined, that is, there were not any M6 and M7 cases, in our study group. CD 13 in M2 cases, CD 13 and CD33 in M3 cases, CD 14 and CDllb in M4 cases were positive. HLA-DR was positive in 2(%20) of our M3 cases. FAB classification and immünophenotyping results wereharmonious with each other. It was concluded that immünophenotyping performed according to APAAP is a reliable and quick-resulting tecnique that can be applied easily at clinic.