Seyahat acenteleri web sitelerinin işlevselliği: İçerik analizi ve tüketici değerlendirmeleri
Functionality of travel agents web sites: Content analysis and consumer evaluation
  1. Tez No: 492117
  2. Yazar: MEHMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelerin iletişim kanallarına etkisi, tüketici istek, arzu ve beklentilerinin değişmesi pazarlama anlayışında yeniliklerin getirilmesini gerekli kılmıştır. İnternet ve web siteleri ile birlikte gelişen elektronik pazarlama bu yeniliklerin başında gelmektedir. Dinamik yapısı ve sürekli etkileşimli iş anlayışına sahip seyahat acenteleri tüketicileri yakından takip etmek zorunda olduğu için bu yeniliklere ayak uydurmaya çalışmakta ve çeşitli hizmetlerini web ortamında sunmaktadır. Ancak iletişim hızının artması, internetin ve web sitelerinin her alanda rahatça kullanıma açılması rekabet edilebilirliği arttırmış ve elektronik ortamda pazarlama yapmayı daha zor hale getirmiştir. Bundan dolayı web sitelerin tasarımından sunumuna kadar tüketiciyi anlayan modern pazarlama anlayışına uygun etkin ve verimli bir şekilde inşa edilmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de yer alan 386 A grubu seyahat acentesi web siteleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, içerik analizi sonucunda ortaya çıkan web sitesi bileşenleri 742 katılımcı tarafından değerlendirilmiştir. Son olarak elde edilen içerik analizi verilerindeki mevcut durum ile tüketici değerlendirmeleri karşılaştırılarak analiz edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, seyahat acenteleri web sitelerini daha çok bilgilendirme amaçlı kullandığı ve tüketicilerin önem verdiği temel ölçütlerin web site kullanımında yetersiz kaldığı görülmektedir. Bunun yanında incelenen web siteleri ülkemizde faaliyet gösteren seyahat acenteleri web sitelerinin çağdaş bilgi ve iletişim teknolojilerinden yeterli ölçüde faydalanmamakla birlikte bir gelişim sürecinde olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, technological developments and their influence on the communication channels, the change of consumer desire, desire and anticipation necessitated the introduction of innovations in marketing understanding. Electronic marketing that develops along with internet and web sites is one of these innovations. Travel agencies with a dynamic structure and constantly interactive business understanding are trying to keep up with these innovations because they have to follow the consumers closely and they are supporting various services on the web. However, increased communication speed, ease of use of the internet and web sites in every area have increased the competitiveness and made marketing in electronic environment more difficult. Therefore, web sites need to be constructed efficiently for understanding the consumer from design to presentation. In this context, the web sites of 386 travel agency in Turkey were analyzed by content analysis method and the web site components used in content analysis were evaluated by 742 participants. Finally, the present situation in the content analysis data obtained is analyzed by comparing the consumer data and the results are evaluated. Based on the results obtained, it seems that the travel agencies used the web sites for more informative purposes and the basic criteria that the consumers place importance on their websites. In addition, the websites that examined are seen to be in a process of development, while the travel agencies websites operating in our country are not benefiting sufficiently from contemporary information and communication technologies.