Türkiye'deki ve Avrupa'daki çevrimiçi seyahat acentalarına ait internet sitelerinin karşılaştırılması
A comparison of the web sites of Turkish and European online travel agencies
  1. Tez No: 254767
  2. Yazar: HATİCE ESRA ÖRNEK
  3. Danışmanlar: DR. ARZU İLSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki ve Avrupa'daki çevrimiçi seyahat acentalarına ait internet sitelerinin otel hizmetleriyle ilgili sundukları hizmetlere ilişkin içerikleri temel alarak karşılaştırmaktır. Otel hizmetlerine ait içerik otel araması, otel bilgileri ve internet sitesi özellikleri boyutlarında ele alınmıştır. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için, boyut ve boyutlara ait özellikler, Avrupa'da en fazla pazar payına sahip beş çevrimiçi seyahat acentası üzerinde yapılmış içerik çözümlemesi çalışmasıyla belirlenmiştir.Potansiyel müşterilerin bu boyut ve özelliklere verdikleri önemi belirlemek üzere internet üzerinden anket uygulanmıştır. Anket yoluyla 149 kişiye ulaşılmış ve 123 adet kullanılabilir anket elde edilmiştir. Ankette otel araması, otel bilgilerinin gösterimi ve diğer internet sitesi özellikleriyle ilgili sorular yöneltilmiştir. Anketi dolduran cevaplayıcıların %44,7'si, çevrimiçi seyahat acentalarına ait internet sitelerinden otel hizmetleri satın aldıklarını belirtmiştir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda yerli çevrimiçi seyahat acentalarına ait internet sitelerinde müşteriler için önemli olan özellikler belirlenmiş, yerli internet sitelerde bu özelliklerin bulunup bulunmadığı incelenmiş ve yerli ve yabancı siteler bu özellikler çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Buna göre Türkiye'de faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat acentalarının Avrupa'daki benzer sitelere kıyasla içerik zenginliği olarak zayıf olduğu belirlenmiştir. Özellikle otel araması ve internet sitesi özellikleri boyutlarında yeni hizmet ve özelliklerin geliştirilebilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the web sites of Turkish and European online travel agencies based on their contents about hotel services that they provide to the customers. Content about hotel services was conceptualized as being comprised of hotel search, hotel information and web site properties dimensions. For the purpose of the study, dimensions and their attributes were collected by a content analysis study applied on five European online travel agency web sites with the largest market shares.The importance of the dimensions and their attributes for potential customers were determined using an internet questionnaire. The questionnaire was applied to 149 people and 123 usable questionnaires were retrieved. The questionnaire consists of questions about searching hotel, presented hotel information and other web site features. 44.7% of the respondents stated that they had purchased hotel services from online travel agencies before.Results of the analyses suggest that Turkish online travel agency web sites lack content richness compared to European online travel agency web sites. New features and services can be implemented especially in hotel search and web site properties dimensions.