Türkiye'de 2000 sonrası yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadelede kamu politikalarının analizi
After 2000, in Turkey, anlysies of public policies, struggling against corruption, poverty and prohibitions
  1. Tez No: 492161
  2. Yazar: HABİB AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı 2000 yılından sonra ülkemizdeki yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele kamu politikalarının etkinliğinin incelenmesidir. Çalışmanın yöntemi derleme olup, bu konuda bilimsel kitap, makale, dergi v.b. materyaller kullanılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; Kamu politikaları, politika oluşturma sürecinde kamuoyu, sosyal medya ve kamu politikaları ikinci bölümde; Yoksulluk, yoksulluğa karşı kamu politikaları, üçüncü bölümde; Yolsuzluk, yolsuzluk türleri, yolsuzluğa karşı önlemler, son bölümde ise yasaklar, düşünce ve ifade özgürlüğü incelenmiştir. Demokratik devletlerde belli bir dönem siyasal iktidarı ele geçirmek isteyen siyasal partiler, parti programları ile seçmen arasında bir bağ kurmak isteyebilirler. Seçmenler, partilere hükümet kurma hakkını tanıdıklarında parti programlarında politikaların somutlaşması üzerinde beklenti içine girerler. Seçmenin tercihlerinin tekrar kazanılabilmesi için politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Çalışmamız 2000 yılından günümüze yoksulluk, yoksulluk ve yasaklar (3Y) politikasını kurumsal ve eylemsel çerçevede incelemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, after 2000, our country, to examine the effectiveness of the public policies. to fight against corruption, poverty and prohibitions. The compilation method, scientific books on the subject, papers, magazines, etc. materials are used. The study consists of four parts: the first part; Public policies, in public policy-making, social media and public policy in the second part; Poverty, public policies against poverty, in the third section; Corruption, types of corruption, measures against corruption, in the last part of Prohibitions, freedom of thought and expression were examined. In democratic states, political parties wanting a certain period to seize political power, they want to establish a link between voters and party programs. When voters selected a party as goverment, they observe goverments's policies, are being concretenes. Our study since 2000, poverty, corruption and prohinitions (3Y) policy has sought to examine the institutional and operational framework.