Türk süsleme sanatında nar motifi
Pomegranate motif in Turkish ornament art
- Tez No: 492166
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
“Türk Süsleme Sanatında Nar Motifi”konulu tez çalışmasında, motifin hangi alanlarda uygulandığı, uygulanırken hangi biçimlerde olduğu, hangi sembolik anlamların yüklendiği, bulunduğu sanat dalında hangi sembolik anlamı aldığı, süsleme üzerindeki tarihsel gelişim sürecinin tespiti amaçlanmaktadır. Bu çalışmada 105 eser araştırma kapsamına alınmıştır. Öncelikle literatür taraması yapılmış, ardından örneklem tespiti için saha araştırmasına çıkılmış, müzelerde, dini ve sivil yapılarda nar motifleri tespit edilmiştir. Nar motiflerinin ayrıntılı fotoğrafları çekilerek, motifin bilgileri daha önce oluşturulmuş olan değerlendirme formlarına aktarılmıştır. Bütün bu süreç sonunda değerlendirme formlarına yazılan bilgiler analiz yapılabilecek hale getirilmiştir. Belirlenen ana hat planı çerçevesinde tez metin kısmı“Giriş”,“Türk Kültüründe Nar Motifi”,“Türk Süsleme Sanatında Nar Motifi”,“Değerlendirme”ve“Sonuç”olmak üzere beş ana başlıktan oluşmuştur. Elde edilen bilgiler ışığında genel bir değerlendirme yapılarak, nar motifli eserlerin Türk süsleme sanatı açısından önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study titled“Pomegranate Motif in Turkish Ornamentation Art”, in which areas the motif is applied, it is aimed to determine in which forms, what symbolic meanings are loaded, what symbolic meaning it takes in the art branch and the historical development process on ornamentation. 105 works were included in this study. Firstly literature was searched and then field research was carried out to determine the sample, and pomegranate motifs were found in museums, religious and civil structures. Detailed photographs of the pomegranate motifs were taken and the motif information was transferred to the previously created evaluation forms. At the end of this process, the information written on the evaluation forms can be analyzed. Within the scope of the determined outline plan, the thesis text consists of five main titles;“Introduction”,“Pomegranate Motif in Turkish Culture”,“Pomegranate Motif in Turkish Decorative Arts”,“Evaluation”and“Conclusion”. By making a general evaluation of the information obtained, it has been tried to emphasize the importance of pomegranate motifs in terms of Turkish decoration art.