Erken cumhuriyet modernleşmesinin (1923-1937) Gramscian analizi
The Gramscian analysis of Early Republican modernization (1923-1937)
  1. Tez No: 492167
  2. Yazar: RUKİYE SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 475
Özet
İmparatorluktan ulus devlete geçiş sürecinde politik ve sivil toplumda yaşanan değişimi konu edinen bu çalışma; söz konusu değişimi Gramscian terminoloji ile analiz etmeyi amaçlamaktadır. Her iktidarda olduğu gibi Kemalist yönetici grup da iktidarını tahakkümden ziyade rızaya dayanarak sürdürmek istemiştir. Bunun için, ilk başta Osmanlı hegemonyasını ayakta tutacak kurumları tasfiye etmiştir. Sonrasında ise Kemalist dünya görüşünün temelini oluşturan pozitivist kaynaklı modernleşmeyi kullanarak kendi hegemonyasını yaratmaya çalışmıştır. Geleneksel bir formdan modern bir devlete geçişte yaşanan altyapısal ve üst yapısal dönüşüm, hegemonya kavramını referans noktası olarak ele alınarak tarihsel blok, rıza- zor dikotomisi, entegral devlet, hegemonik aygıtlar, mevzi-manevra savaşı, pasif devrim ve modern prens aracılığıyla irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Being about the change experienced in political and civil society in the process of transition from empire to nation state, this study aims at analyzing aforementioned change through Gramscian terminology. As in all governments, Kemalist managing group also desired to sustain its power basing on consent rather than domination. With this purpose, first of all, it dissolved all institutions to support Ottoman hegemony. Afterwards, it tried to create its own hegemony by using positivist-based modernization constituting base of Kemalist world view. Infrastructural and super structural transformation occurred during transition from a traditional form to a modern state will be studied in detail by means of hegemony historical bloc, force/consent dichotomy, integral state, hegemonic devices, fight for position-maneuver, passive revolution and modern prince approaching the concept of hegemony as reference.