Çocukların sosyal medya kullanımları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between children's social media use and parents' attitude
- Tez No: 492221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma da çocukların sosyal medya kullanım amaçları ve ebeveynlerin çocuklarına karşı hangi tutumları benimsedikleri araştırılmıştır. Araştırma, nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama şeklinde tasarlanmış ve ölçme aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında İstanbul Üsküdar ilçesinde MEB'e bağlı resmi ve özel ortaokullar da eğitim gören 5. 6. 7. ve 8. sınıfta okuyan 1097 öğrenci katılmıştır. Araştırmada sosyal medya tutum ölçeği ile kişisel bilgi formu ve araştırmacı tarafından hazırlanan anne-baba soruları kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, Pearson Çarpım Momentler Korelasyon Analizi ve Scheffe testi ile Tamhane testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin tamamına yakınının sosyal medya kullandığı, kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun evde mobil iletişim araçlarını tercih ettikleri görülmüştür. Ayrıca, sosyal medya kullanım süresi ve sıklığının aile iletişimini olumsuz etkilemediği görülmüştür. Sonuçlar ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research explored the using social media of children and their parents attitudes towards their children. The research was designed as a relational search from the quantitative research models and the questionnaire was used as the measurement tool. The research group of the study included 1097 students who were studying at the official and private secondary schools of the Ministry of National Education in the province of Uskudar in Istanbul in the academic year of 2016-2017. In this research, social media attitude scale, personal information form and parental questions prepared by the researcher were used. Arithmetic mean, Pearson Product Moments Correlation Analysis, Scheffe test and Tamhane test were used in the analysis of the data. According to the findings of the research, it is seen that almost all of the students use social media, and a large majority of users prefer mobile communication tools at home. In addition, the duration and frequency of social media usage did not affect family communication negatively. The results are discussed in the context of the relevant literature.