The history of modern Libyan art and the impact of İslamic as well as modern fine arts
Modern Libya sanatı tarihi ve İslam'ın yanı sıra modern güzel sanatların etkileri
  1. Tez No: 492251
  2. Yazar: MAHMOUD. A. HASSAN SHALOF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mevcut araştırma, modern Libya sanat tarihi ve güzel sanatların yanı sıra İslam'ın etkisini ele almaktadır. Öncelikle, ekoloji çeşitliliğin Libya tarihi ve sanatı açısından önemli bir kaynak olduğundan bahsedilecektir. Daha sonra, İslam, Sanat üzerine ışık tutulacaktır: Kabilelerin hüküm sürdüğü eski dönemin yanı sıra, İslami sanatların diğer çağları, İslami sanatların teknikleri vb. Ardından, araştırmacı, Empresyonizm, Kübizm, Fauvism, Ekspresyonizm, Dadaizm, Sürrealizm ve nihai olarak Amerikan popüler sanatı gibi dünyadaki Güzel Sanatlar Hareketini ele almıştır. Araştırmacı daha sonra ışığı sanat yapıtlarını okuma üzerine tutmaktadır; bilimsel temelde açıklama yapma, tablonun temel olarak okunması, sanat eserlerinin analiz edilmesi, nesnel olmayan sanatı analiz etme, bir tablonun analizini yapma, konusunu okuma, bir tablonun analiz edilmesi ve değerlendirilmesindeki aşamalar ve nihai olarak, bir sanat eserinin kritiğinin nasıl yapılacağı. Bu incelemeyi takiben, araştırmacı son elli yılda Libya'nın güzel sanat eserleri, Libya'nın güzel sanat eserlerinin ve sanatçılarının tarihsel arka planı da dahil olmak üzere Modern Libya Sanatından bahsedecek, sonrasına bir tartışma ve teknik anket formu sunulacak, seçilen Libya güzel sanat eserleri ile birlikte anket uygulamasının faydaları ve hedefleri açıklanacaktır. Bu tez çalışması araştırmanın kapsadığı tüm sonuçların ve verilerin analiz edilmesinin ayrıntılı bir sonucuyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The present research shall tackle the history of modern Libyan art and the impact of Islamic as well as modern fine arts. It will firstly talk about the ecology and diversity is an important source of Libyan history and art. Then, it will shed the light on the history of Islamic Art: Pre-ruling families as well as other epochs of Islamic art, techniques of Islamic art and so on. Afterwards, the researcher dealt with Movements of Fine Arts in the world such as Impressionism, Cubism, Fauvism, Expressionism, Dadaism, Surrealism, and finally American pop art. The researcher further sheds the light on reading artworks; explaining on a scientific basis the primary reading of a painting, analyzing artworks, analyzing nonobjective art, analysis of a painting, reading the subject matter, the steps of analyzing & evaluating a painting and eventually how to criticize an artwork. Following to this review, the researcher turns to talk about Modern Libyan Art including: Libyan fine artworks over the last fifty years, a historical background of Libyan fine artworks and artists, and then a discussion and proposing technical questionnaire form, its benefits and its objectives along with selected Libyan fine artworks and application to questionnaire form. The thesis ends with a conclusion detailing all the results and data analysis covered by this research.