Etkinlik turizmi kapsamında yerel mutfak festivallerinin etkileri: Uluslararası Mengen aşçılık ve turizm festival örneği
The impact of local cuisine festivals within event tourism: The case of international cooking and tourism festival in Mengen
  1. Tez No: 492250
  2. Yazar: SİBEL AKMEŞE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ÜMİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Etkinlikler, son yıllarda destinasyonlar için önemli bir çekicilik unsurudur ve destinasyonlara önemli katkılar sağlamaktadır. Turistik destinasyonlarda düzenlenen etkinlikler, turizm sezonunun uzatılması, destinasyonun çekiciliğinin artması, alt yapı ve hizmetlerin gelişmesi, destinasyona olan ilginin artması, destinasyon imajının gelişmesi, destinasyon markasının güçlenmesi gibi birçok fayda sağlamaktadır. Bu etkinlikler ayrıca yerel halkın ekonomik anlamda güçlenmesine, yöredeki rekreatif ve eğlence imkanlarının artmasını, kültürel gelişmeye, yöredeki kültürel değerlerin ve doğal çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır. Ancak bu etkinlikler trafik sıkışıklığı, kalabalık, çevre kirliliği, çöp atışı gibi çevresel etkiler ile yöredeki mal ve hizmet fiyatlarının artması, kültürün ticarileşmesi gibi olumsuz sosyo-ekonomik etkiler de yaratmaktadır. Bu tezin temel amacı, Mengen halkının Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinin yarattığı sosyal, ekonomik ve çevresel etkilere yönelik algılarının belirlenmesidir. Yerel halkın festivale yönelik algı ve tutumları festivalin sürdürülebilirliği açısından önem taşımaktadır. Çalışma sonucunda, yerel halkın Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinin yaratmış olduğu olumlu ve olumsuz sosyal etkiler ile olumlu ekonomik etkilerini daha çok algıladıkları belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca yerel halkın festivalin etkilerine yönelik algılarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların cinsiyet ve aylık gelirine göre çevresel etkilere yönelik algıları arasında, katılımcıların mesleklerine göre sosyal etkilere yönelik algıları arasında ve katılımcıların cinsiyetine, eğitim durumuna ve mesleklerime göre ekonomik etkilerine yönelik algıları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Events have recently been an appealing factor for destinations and contributing to them to a great extent. Events in touristic destinations have been important in terms of extension of a touristic season, improvement of the attraction of the destination itself, enhancement of the infrastructure and the services provided, furtherance of the interest towards the destination, improvement of its image, and the advance of the destination brand. These activities make a further contribution to better the economic conditions of the local populace, to increase the possibilities for recreation and entertainment in the region as well as to cultural improvement and protection of cultural values and natural environment in the region. However, these events also have side effects on the environment, such as traffic jam, crowdedness, environmental pollution, and disposal and on the socio-economic nature of the region, such as the rise in prices of properties and services and trading of culture. The chief objective of the present thesis is to demonstrate the public conceptions towards the social, economic, and environmental effects of the International Cooking and Tourism Festival in Mengen. The perception and attitude of the local populace towards the Festival is of high importance in terms of sustainability of the Festival. The thesis concludes that the local populace in the region is much more aware of the positive and negative social impacts as well as the positive economic impacts of the festival. Furthermore, the study demonstrates that the perceptions of the local populace towards the impacts of the Festival vary in accordance with age. Among the participants, perceptions towards environmental impacts vary according to gender and monthly income, social impacts vary according to occupation, and economic impacts vary according to education and occupation.