Dini motifli terörizm ve finansal kaynakları: El Kaide, IŞİD ve Boko Haram
Religious motivated terrorism and its financial sources: Al Qaeda, ISIS and Boko Haram
- Tez No: 492256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT KEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dini motifli terör örgütleri, dini söylemleri kullanarak şiddet eylemlerini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bu tür terör örgütlerinin tarihi çok eskiye dayanmasına rağmen uluslararası toplumun odak noktası haline gelmeleri 11 Eylül saldırılarıyla birlikte olmuştur. 11 Eylül saldırılarıyla birlikte mevcut terörizmle mücadele stratejileri de değişmiştir. Finansal kaynaklar terör örgütlerinin eylem kapasitelerini arttırdığı için yeni terörizmle mücadele stratejisinde finans kaynaklarıyla mücadele konusu ön plana çıkmıştır. Bu nedenle, BM ve AB gibi örgütler ile FATF gibi kuruluşlar terörizmin finansmanıyla mücadele etmeye başlamıştır. Bu çalışma; El Kaide, IŞİD ve Boko Haram gibi dini motifli terör örgütlerinin finansal kaynak bulma noktasında ne tür yollar izlediklerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu bağlamda, ilk önce din ve şiddet arasındaki ilişkiye bakılacak daha sonra söz konusu terör örgütlerinin kuruluşları, örgütsel yapıları, amaçları ve finansal kaynaklarına değinilecektir. El Kaide, IŞİD ve Boko Haram'ın finansal kaynakları ise yasal ve yasa dışı olmak üzere iki başlık altında ele alınacaktır. Çalışmanın son bölümünde, dini motifli terör örgütlerinin finansal kaynaklarına yönelik uluslararası alanda nasıl bir mücadele verildiği üzerinde durulacaktır. Bu noktada, uluslararası alanda verilen mücadele 11 Eylül Saldırıları öncesi ve sonrası olmak üzere iki başlık altında detaylı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Religiously motivated terror organizations are try to legitimize acts of violence using religious discourses. Despite the fact that the history of terrorist organizations are very old, with the September 11 attacks religiously motivated terror organizations have been focal point of international community. With the September 11 attacks, the existing strategies to combat terrorism have also changed. As financial resources have increased the capacity of terrorist organizations to act, the fight against financial resources has come to the forefront in the new fight against terrorism. For this reason, organizations such as the UN, EU and the FATF have begun to combat the financing of terrorism. This study is trying to put forth the ways of how the religiously motivated terror organizations like Al-Qaeda, ISIS and Boko Haram find themselves financial resources. In this context, first we will overlook the relation between religion and violence and then deal with the establishment, organisational structure, purpose and financial resources of AL-Qaeda, ISIS and Boko Haram under two topics as legal and illegal. At the conclusion of this study, we will focus on how we struggle internationally against the financial resources of these religiously motivated terror organizations. At this point, the international struggle will be examined in details under two headings as before and after the 9/11 attack.