Etnik ve dini motifli terör örgütlerinin yapısı eylem biçimleri ve bunlarla mücadele süreçleri üzerine bir inceleme: PKK ve DEAŞ örneği
An investigation on the structure and action forms of ethnic and religious terrorist organizations and the processes of combating against them: The samples of PKK and DAESH
- Tez No: 856532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KANADIKIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Terör ve terörizm kavramlarının kullanımı çok daha eskiye uzansa da çağdaş dünyada Soğuk Savaş'ın sonlarına doğru söz konusu kavramlar yeni bir evrede yeniden tanımlanmaya başlamıştır. Ayrıca yeni dünya düzeninde sıcak savaştan çekinen devletlerin birbirlerini yıpratarak siyasi hedeflerine ulaşmaları için terör örgütleri birer araca, terörizm de bir yönteme dönüşmeye başlamıştır. Bu tezde söz konusu kavramların içeriği derinlemesine irdelenerek bu önemli tehdidin daha yakından tanınmasına imkân sağlanması istenmektedir. Bu bağlamda gerek kavramlar üzerindeki tanım kargaşasının giderilmesi gerek konunun karşılaştırmalı bir perspektiften çok yönlü olarak açıklanması planlanmıştır. Konu Türkiye'nin terörle mücadelesi özelinde bir çerçeveye sahip olup terör, terör örgütleri ve terör eylemleri bu bağlamda örneklendirilmiştir. Dolayısıyla etnik motifli terör örgütlerine örnek olarak PKK, dini motifli terör örgütlerine örnek olarak ise DEAŞ seçilmiştir. Doküman incelemesi yaklaşımına uygun bir nitel araştırma yürütülmüş olup konuya ilişkin akademik monografilere, makalelere, bildirilere, basın-yayın arşivlerine, gazetecilerin eserlerine ve açık kamusal kaynaklara dayanılmıştır. Birinci bölümde terör ve terörizmin kavramsal olarak ele alınışının yanında terörizmin tarihine ve terörizmin türlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise etnik ve dini motifli terörizm ayrı ayrı olarak ele alınmıştır. Etnik motifli terörizm, tarihsel süreç içerisinde dünyadan farklı örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Dini motifli terörizm ise sadece bir dine mahsus olmayıp farklı inanışlar içerisinden de ortaya çıkan terör grupları bulunduğunu ortaya koymak adına farklı din ve inanışlar içerisinden radikalleşerek ortaya çıkan terör grupları üzerinden açıklanmıştır. Tezin üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerinde ise inceleme konusu olarak seçilen PKK ve DEAŞ terör örgütlerinin ortaya çıkış süreçleri, organizasyon yapıları, amaçları, eylemleri ve bunlarla mücadele süreçleri değerlendirilmiştir. Böylece terör örgütlerinin yapıları, ideolojik kaynakları ve eylem biçimleri farklılıkları ve benzerlikleriyle karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş olup Türkiye'nin terörle mücadelesinde kendisinden istifade edilebilecek bir kaynak meydana getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the use of the concepts of terror and terrorism dates back much further, in the contemporary world, towards the end of the Cold War, these concepts began to be redefined in a new phase. In addition, in the new world order, terrorist organizations have begun to turn into a tool and terrorism into a method for the states that are abstained of hot war to achieve their political goals by wearing each other down. In this thesis, it is aimed to examine the content of these concepts in depth and enable this important threat to be recognized more closely. In this context, it is planned to eliminate the definition confusion over the concepts and to explain the subject in a multifaceted manner from a comparative perspective. The subject has a specific framework for Turkey's fight against terrorism, and terror, terrorist organizations and terrorist acts are exemplified in this context. Therefore, PKK was chosen as an example of ethnic-motivated terrorist organizations, and DAESH was chosen as an example of religious-motivated terrorist organizations. A qualitative research was conducted in accordance with the document analysis approach and was based on academic monographs, articles, declarations, press archives, works of journalists and open public sources on the subject. In the first chapter, in addition to conceptual discussion of terror and terrorism, the history of terrorism and its types are included. In the second chapter, terrorisms with ethnic and religious motives are discussed separately. Ethnic-motivated terrorism has been tried to be explained with different examples from around the world throughout the historical process. Religious-motivated terrorism, on the other hand, is explained through radicalized terrorist groups that emerge from different religions and beliefs, in order to reveal that there are terrorist groups that are not specific to one religion but also emerge from different beliefs. In the third, fourth and fifth chapters of the thesis, the emergence processes, organizational structures, goals, actions of and combat processes against PKK and DAESH terrorist organizations, which were selected as the subject of investigation, were evaluated. Thus, the structures, ideological resources and action styles of terrorist organizations have been analyzed comparatively with their differences and similarities, and a resource that can be benefited from in Turkey's fight against terrorism has been made.