The relationship between the Islamic banks and the Central Bank
Libya'da İslami bankalar ve Merkez Bankası arasındaki ilişki
- Tez No: 492257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMET BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Libya merkez bankasının Libya'daki İslam bankacılığı çalışmalarının bankalar ve şubeleri ile olan ilişkisini belirtmeyi amaçlıyor. Libya merkez bankasının kontrol araçlarını Libya'daki bankalarda ve İslami bankaların yetkili şubelerinde ve bu bankaların ve şubelerin çalışmalarını düzenleyen mevzuatta sergiliyor. Ardından araştırma, bankalar ve İslami bankacılık şubelerinin merkez bankasıyla yüz yüze göründüğü en büyük sorunları gösteriyor. Araştırmacı, Libya merkez bankası tarafından Libya İslam bankalarına uygulanan kontrol araçlarına ve İslami bankaların onlardan ne kadar fayda sağladığına ulaştı. Araştırma, Libya merkez bankasının bazı kontrol araçlarında yapılan değişiklikler üzerinde ve İslami bankaların ihtiyaç ve niteliklerini yerine getiren ve yerine getiren ve İslami bankalara yatırım yapmalarını kolaylaştıran bazı unsurlara girerek katkıda bulunabilecek bazı önerilerle sonuçlandı. kârlarını artırmaya yansıyan fazla likidite ve acentelerinin hesaplarında dağıtılan gelir oranları. Araştırmacı, bu araştırmanın, yasal gereksinimlerin belirlenmesine katkıda bulunan ve yeni İslami bankacılık deneyimini benimsemek için gerekli prosedürleri ve dürüst çabaları İslami bankalara hizmet eden bankacılık mevzuatının oluşturulmasıyla sonuçlanan çerçeveyi temsil etmesini umuyor. Parasal istikrar, refah ve ekonomik büyümeye olumlu katkıda bulunmak.
Özet (Çeviri)
This research aims to state the relationship of the Libyan central bank with the banks and branches of the Islamic banking work in Libya. It displays the control tools of the Libyan central bank on the banks and the authorized branches of Islamic banks work in Libya and the legislation that organize the work of these banks and branches. Then, the research shows the most problems that face by the banks and the Islamic banking branches with the central bank. The researcher reached to the control tools that applied by the Libyan central bank on the Libyan Islamic banks and the extent of benefit of the Islamic banks from them. The research concluded by a number of recommendations which may contribute by conducting of the Libyan central bank on modifications on some control tools and entering some new elements which serving and fulfill the needs and the nature of the Islamic banks and facilitate to the Islamic banks to invest their surplus liquidity that reflect on increasing their profits and the income ratios that distributed on their agents' accounts. The researcher hopes that this research represents the framework that contribute and help in determining the legal requirements and the necessary procedures to take care and embrace the new Islamic banking experiment and the honest efforts culminate in generating banking legislation that serve the Islamic banks and open the way to the positive participation in the monetary stability, prosperity and economic growth.