Mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda klasik gitar deşifresini geliştirmeye yönelik bir metot önerisi
A method proposal for developing classical guitar sight-reading in organizations providing vocational music education
- Tez No: 492295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALPER VARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda öğrenim gören ve ana çalgısı klasik gitar olan öğrencilerin deşifre becerilerini geliştirmeye yönelik bir deşifre metodu oluşturmaktır. Araştırmanın yönteminde tarama ve deneme modellerinin birlikte kullanıldığı karma model esas alınmıştır. Verilerin toplanması sürecinde Uyan (2012) tarafından gitara uyarlanan deşifre değerlendirme ölçeği, araştırmacı tarafından düzenli olarak tutulan gözlem formu, görüşme, doküman analizi, öğrenci ve eğitmenlere yönelik anketlerden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle öğrenci ve eğitmenlere yönelik anketler hazırlanmış ve bu anketlerle klasik gitar deşifresine yönelik görüş, problem ve aksaklıklar saptanmıştır. Sonrasında Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinden oluşan 8'er kişilik deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Çalışmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Metot oluşturulurken araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan“Bölgesel Deşifre Yöntemi”nden yararlanılmış, bu metotla deney grubuyla 20 hafta ve haftada birer saat olmak üzere bireysel dersler yapılmıştır. Metodun deney grubu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için her iki grubun öntest-sontest fark puanları Mann Withney U testiyle sınanmıştır. Sonuçta grupların öntest-sontest fark puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu ve geliştirilen metodun deney grubu öğrencileri üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analizler neticesinde, metodun deney grubu öğrencilerinin doğru nota çalabilme, doğru ritimle çalabilme, kabul edilebilir tempoda çalabilme, cümleleme, nüans yapabilme, teknik, bütünlüklü çalabilme becerilerini olumlu etkilediği ancak ellere bakmadan çalabilme ve doğru parmak numarası ile çalabilme becerilerine herhangi bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu veriler doğrultusunda araştırma kapsamında geliştirilmiş olan klasik gitar deşifre metodunun mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda gitar deşifresinin geliştirilmesine yönelik bir kaynak olarak yararlanılabileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compose a sight-reading method to improve the sight-reading skills of students who are learning in professional music education institutions and whose main instrument is classical guitar. The study is based on a mixed model of screening and experimenting models. In the process of collecting the data, a sight-reading assessment scale adapted to the guitar by Uyan (2012), observation form held regularly by the researcher, interview, document analysis, questionnaires for students and trainers were used. Within the scope of the study, firstly questionnaires were prepared for students and instructors, and their opinions, troubles and problems related to classical guitar sight-reading were determined with these questionnaires. Than, experimental and control groups were each formed of 8 students who are studying at Ordu University Music and Performing Arts Faculty Music Department. In the study, experimental design with pretest-posttest control group was used. While the method was forming used the“Regional Decryption Method”developed by the researcher was used and 20 weeks and an hour a week of lessons were given to the experimental group with this method. In order to determine the effects of the method on the experimental group, the pretest-posttest difference scores of both groups were tested by the Mann Withney U test. As a result, it was founded that there was a meaningful difference between pretest-posttest difference scores of the groups in favor of the experimental group and the developed method had a positive effect on the students of the experiment group. As a result of the analysis, it was determined that the method has a positive effect on the success of the experimental group were able in terms of to play the correct notes, play with the correct rhythm, play the acceptable tempo, phrasing, make the nuances, play with technique and integrity but hasn't effect on the ability to steal without looking at the hands and to play with the correct finger number. It is possible to say that the classical guitar sight-reading method which is developed in this research can be used as a source for the development of guitar sight-reading in institutions providing professional music education.