Türkiye'de siyasal hayat ve cezaevleri: Hayata dönüş operasyonu üzerine bir inceleme
Political life and prisons in Turkey: A research on the operations 'back to life'
- Tez No: 492327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Siyasi suç zaman, mekan ve konjonktüre göre farklılık gösteren, üzerinde anlaşmaya varılamayan bir mefhumdur. Bu doğrultuda, siyasi suçluya uygulanan yaptırımlar şartlara göre farklılık göstermiştir. Dolayısıyla ülkemizde de siyasi tutukluyu kapatma pratikleri değişkenlik göstermiştir. Siyasi tutuklu sayısının arttığı askeri müdahale dönemleri bu pratiklerin dönüm noktasını teşkil etmiş ve koğuş tipi cezaevlerinde başlayan tecrit, son olarak, siyasi mahkumların F tipi cezaevleri'nde kapatılmasıyla bugünkü pratiğe dönüşmüştür. F tipi Cezaevleri'ne geçiş süreci hem cezaevlerinde hem de kamuoyunda yankılar uyandırmış, bu dönemde tecrit karşıtı eylemler ve ölüm oruçları yapılmıştır. Nihai olarak, 19 Aralık 2000 Hayata Dönüş Operasyonu F tipi cezaevlerine geçişin son aşaması olmuştur. Bu çalışmada, Hayata Dönüş Operasyonu'na giden süreçte, diğer cezaevi operasyonları ile tecrit karşıtı cezaevi direnişleri, açlık grevleri ve ölüm oruçları siyasal şiddet ve feda bağlamında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Political crime is a nonconcurrent concept that is entirely dependent on time, venue and conjuncture. In this sense, the sanctions applied to political criminals have been circumstantial and accordingly, incarceration techniques in Turkey varied. Military coup administrations, during which the number of political criminals peaked, have been the turning points of incarceration practices of political prisoners. Isolation started in ward type prisons ended up with incarceration in F type prisons. Transition to F type prisons had repercussions both in prisons and in public, which resulted in protests and death fasts against isolation. Finally the Operations 'Back to Life' conducted on 19 December 2000 have been the last phase of the transition to F type prisons. This study aims to clarify the operations conducted on prisons, hunger strikes, death fasts, and other resistance in prisons, as well as the ones against isolation in the process of the Operations 'Back to Life'.