Explore the role of women in disasters: Propose suggestions for women involvement in disasters with focus on health sector
Afetlerde kadınların rolünün belirlenmesi: Sağlık sektörü özelinde afetlerde kadınların katılımına yönelik öneriler
- Tez No: 492326
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Afetler, toplumda ciddi hasarlara sebep olan olaylardır. Kadınlar çoğunlukla bu felaketlerin kurbanı olarak görülür ve onların rolleri çoğu zaman göz ardı edilir. Afet yönetiminde kadınların katılımını dikatta almamak, etkilenen nüfusun yarısının yok sayıldığı anlamına gelmektedir. İran felakete eğilimli bir ülkedir ama afet hazırlık ve müdahele aşamasında kadınların rolü ve katkısı ile ilgili açık bir görüş yoktur. Bu nedenle, bu çalışma, afetlerde kadınların rolünün belirlenmesi ve sağlık sektörü özelinde afetlerde kadınların katılımına yönelik öneriler önermeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada Nitel yöntem (Grounded Theory) kullanılmış ve veriler 19 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme yaparak toplanmıştır. Verilerden, altı ana kategori ortaya çıkmıştır: Afetlerde kadınların ihtiyaçları, kadınların dezavantajları, afet yönetiminde katılmak için kadın kapasitesi, afetlerde kadının kapasitesinden yararlanma önündeki engeller, kadınların afetlerde hizmet sunumundaki rolü ve afetlerde kadınların katılımını planlaması için dikkate alınması gereken alanlar. Bulgular, kadınların özel ihtiyaçları ve dezavantajlı olduğunu ve afetlerde onların ihtiyaçlarının ihmal edildiğini ve dezavantajlarının dikkate alınmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, mevcut planlar çoğunlukla erkekler tarafından hazırlandığı için kadınların rollerinin dikkata alınmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle, kadınların resmi olarak afetlerde katılımlarını saglamak için mevcut planları gözden geçirmek gerekmektedir. Bunun için kadının güçlendirilmesi, kapasitelerinin güçlendirilmesi konusunda politika yapıcılar ve dini liderlerle birlikte çalışılması gerektiği ve bunlar yapılırken mevcut kuralar, düzenlemeler ve kültürel sınırlamaların dikkata alınması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters are the events which make serious disruption in the society. Women are mostly considered as the victims of these disasters and their role is often ignored. Overlooking the participation of women in disaster management means that half of the entire affected population is ignored. Iran is one of the disaster prone countries and since there is not any clear picture regarding role and contribution of women in disaster preparedness and response, this study aimed to explore the role of women in disaster and propose suggestions for women involvement in disasters with focus on health sector. Qualitative method of grounded theory was used in this study and data was gathered by semi-structured interview with 19 participants. Six main categories of findings emerged from the data, namely: needs of women in disasters, women's vulnerability, women's capacity in order to be involved in disaster management cycle, barriers in front of utilization of women's capacity in disasters, role of women in delivering services in disasters and areas which need to be considered in planning for women contribution in disasters. The findings showed that women have special needs and are more vulnerable but their needs are neglected and their vulnerabilities are not recognized in disasters because available plans don't consider their roles since the plans have been prepared mostly by men. So it is necessary review and revise available plans in order to institutionalized women's formal involvement in disaster management cycle through empowerment of women, strengthen their capacities and advocacy with policy makers and religious leaders and in line with available rules and regulations and Cultural boundaries.