Securitization of migration in the European Union: Effects on Turkish migration practices
Avrupa Birliği'nde göçün güvenlikleştirilmesi: Türkiye'nin göç uygulamaları üzerindeki etkileri
- Tez No: 492328
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KINACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Göç olgusu, son yıllarda uluslararası politikada oldukça tartışılan ve küresel gündemde giderek önemi artan bir konudur. Bu durum, özellikle 70'li yılların ortalarından itibaren göçü sınırlamaya ve sınır kontrollerini güçlendirmeye çalışan Avrupa Birliği'nin göç politikalarının güvenlikleştirilmesinde görülebilir. Bu süreçte Türkiye, Avrupa Birliği için transit göçün temel geçiş noktalarından biri olarak hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple, göç konusunun Avrupa Birliği'nde güvenlikleştirilmesinin, Türkiye'nin göç yönetimi üzerinde de etkileri olmuştur. Göçün güvenlikleştirilmesi konusunda gelişmekte olan araştırmalar, göçün bir güvenlik meselesi olarak nasıl düzenlendiğine/yönetildiğine dikkat çekmektedir. Ancak bu çalışmalar, yalnızca Avrupa Birliği'ne odaklanıp AB'deki güvenlikleştirmenin üçüncü ülkelerin göç politikalarını nasıl yeniden yapılandırdığını göz ardı etmektedir. Bu tez, Türkiye'nin güvenlikleştirme bağlamında AB göç politikalarına uyumunu ve siyasi partilerin programlarını ve göç konusundaki söylemlerini inceleyerek Türkiye'de göçün güvenlikleştirilip güvenlikleştirilmediğini sorgulamayı ve literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Stratejik jeopolitik konumu nedeniyle (örneğin, düzensiz göçmenler ve sığınmacıların Avrupa'ya girişi için en önemli transit ülkelerden biri olmak) ve adaylık statüsüyle ilişkili olarak Türkiye, AB'nin güvenlikleştirme sürecini üçüncü ülkelere doğru nasıl genişlettiğini ve aday ülkelerin AB'nin taleplerini yerine getirip kendi göç politikalarında aynı güvenlikleştirme sürecini nasıl uyguladıklarını (ya da uygulamak zorunda kaldıklarını) göstermesi açısından çok uygun bir çerçeve sunmaktadır. Bu tezde, AB'nin güvenlikleştirilmiş politikalarının Türkiye'nin göç politikası üzerinde bir değişime sebep olup olmadığı ve nasıl olduğu, literatürde göç konusunda bir referans noktası haline gelen Kopenhag Okulu'nun 'güvenlikleştirme teorisi' ile birlikte analitik çerçeve olarak 'Avrupalılaşma' kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is a highly debated topic in international politics in recent years, rising in importance on the global agenda. This can be seen in the securitization of migration policies of the EU, who has sought to restrict migration and sharpen border controls since mid-70s. In this process Turkey is of vital importance, considered one of the main bridges for transit migration into the EU. Thus, the securitization of migration in the EU has been influencing the Turkish migration management. The developing research on securitization of migration draws the attention to how migration is administered/framed as a security issue. However, these works put the focus exclusively on the EU and pay little attention to how the securitization in the EU restructures third countries' migration policies. This thesis intends to fill this gap in literature and question whether migration is securitized or not in Turkey through exploring the Turkey's compliance with the EU migration policies in the context of securitization, and programs and discourses of political parties on migration. Because of its strategic geopolitical position (e.g. being one of the most important transit countries for irregular migrants and asylum seekers into Europe) and in relation to its candidacy status, Turkey provides a very suitable framework in order to depict how the EU expands the securitization process into third countries and how candidate countries (are obliged to) follow the EU's requirements and thereby replicating the same securitization process in their migration policies. In the thesis, 'securitization theory' of the Copenhagen School given that it has become a reference point in the literature on migration issue and the analytical framework of 'Europeanization' used to assess whether and how EU's securitized policies led to change in Turkey's migration policy.