Ceviz kabuğunun boya yapımında kullanılabilirliği: Atık değerlendirme çalışması
Use of walnut shell to produce dye: A reuse study
  1. Tez No: 492392
  2. Yazar: RUHSAR ARABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sentetik malzemeler ve ürünler karmaşık moleküler bir yapıya sahiptir ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Akdeniz diyetinin bir parçası olan yeşil ve kahverengi cevizin kabukları, ceviz üretiminin yan ürünüdür. Bu çalışmanın amacı atık yeşil ve kahverengi ceviz kabuklarından doğal boyar madde üretmek, bu boyaların kalitesini karşılaştırmak ve boyaları işlenmemiş deri üzerine uygulamaktır. Kimyasal işlemler öncesinde, ceviz kabukları öğütme değirmeninde öğütüldü ve neminin alınması için fırında kurutuldu. Etanol çözeltisi kullanılarak Soxhlet cihazında ekstrakte edildi. Daha sonra etanol çözeltisi kontrollü bir şekilde buharlaştırıldı ve üretilen boyalar potasyum alüminyum sülfat (PAS) ile mordanlandı. Boyalar ince tabaka kromatografisi (TLC), ultraviyole-görünür ışık (UV-Vis) ve Fourier Transform Infrared (FT-IR) Spektroskopisi ile boyalı deriler ise renk haslığı testleri ile analiz edildi. Bu çalışma, kahverengi ceviz kabuğu boyasının -verim, boya geçişi ve haslık özellikleri için- yeşil ceviz kabuğu boyasıyla kıyaslandığında daha iyi renk değerinde olduğunu gösterdi. Bu boyaların, deri üzerine uygulandığında, ışıltılı ve parlak bir etki bıraktığı gözlendi. Bu, deri endüstrisi için ilginç, rastlanmadık, talep edilen ve ekonomik açıdan değerli bir özelliktir; temiz üretim için iyi bir örnek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Synthetic materials and products have a complex molecular structure and cause environmental pollution. Green and brown shells of walnuts that are important components of the Mediterranean diet are by-products of the walnut production. The purpose of this study is to produce dye from waste green and brown walnut shells, compare quality of these dyes and apply them separately in untreated leather. Before chemical processes, the walnut shells were chopped in a grinding mill. They were dried in an oven to eliminate the humidity and extracted in Soxhlet apparatus by using ethanol solution. Then, the ethanol solution was evaporated in controlled way and the produced dyes were mordanted by using potassium aluminium sulphate (PAS). The dyes were analysed by Thin Layer Chromatography (TLC), Ultraviolet Visible (UV-Vis) and Fourier Transform Infrared (FT-IR) Spectroscopy, whereas dyed leathers were analysed by using colorfastness test. The present study showed that brown walnut shell dye having higher color values was better for yield, dye penetration and fastness properties compared to green walnut shell dye. Luminous effect was observed when these dyes were applied in leather. It is interesting, uncommon and economically valuable property for leather industry and a good example for cleaner production.