Sulu çözeltiden katyonik boyar madde giderimi
Removal of a cationic dye from aqueous solution
- Tez No: 661560
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tekstil endüstrisi boyama proseslerinde bol miktarda su, kimyasal madde ve boyar madde kullanılmaktadır. Boyama süreçlerinde kullanılan çıkış sularının alıcı ortamlara verilmeden önce arıtılması ve geri kazanımı ekolojik olarak hayati önem arz etmektedir. Adsorpsiyon yöntemi ile arıtma uygulamalarında, düşük maliyetli ve kolay elde edilebilen adsorbanlar tercih edilmektedir. Aktif karbon, yüzey alanı geniş ve adsorplama kapasitesi yüksek olan önemli bir adsorban türü olup karbon içerikli pek çok organik atıktan elde edilebilmektedir. Boyalı atık suların renk gideriminde sıklıkla aktif karbon kullanılmaktadır. Bu çalışmada ceviz kabuğundan farklı aktivasyon koşullarında elde edilen aktif karbonlar kullanılmıştır. Adsorpsiyon için en uygun yüzey özelliklerine sahip olan aktif karbon belirlenmiş ve deneylerde metilen mavisi giderimi için kullanılmıştır. Yapılan adsorpsiyon deneylerinde, adsorban konsantrasyonu, sıcaklık, pH ve adsorpsiyon süresi gibi parametrelerin boya giderimi üzerinde etkisi incelenmiştir. Son olarak elde edilen veriler Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygunlukları bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Copious amounts of water, chemicals and dyeing materials are used in dyeing processes in textile industry. It is ecologically vital to treat and recycle the discharge liquids used in dyeing processes before they are given to receiving environments. Low cost and easily obtainable adsorbents are preferred in treatment applications with adsorption method. Activated carbon is an important adsorbent with a large surface area with high adsorption capacity and can be obtained from many carbon-containing organic wastes. Activated carbon is frequently used in the color removal of dyed wastewater. In this study, activated carbons obtained from walnut shell under different activation conditions were used. Activated carbon, which has the most suitable surface properties for adsorption, was identified and used for removal of methylene blue in experiments. In the adsorption experiments, the effect of parameters such as adsorbent concentration, temperature, pH and adsorption duration on dye removal was investigated. Finally, the data obtained were evaluated in terms of their suitability to the Langmuir and Freundlich isotherm models.