2205 dubleks paslanmaz çelik ile S355J2 genel yapı çeliğinin birleştirilebilirliğinin incelenmesi
The examination of weldability of 2205 duplex stainless steel and S355J2 structural steel
  1. Tez No: 492398
  2. Yazar: DOĞUKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK KÜÇÜKÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, 2205 dubleks paslanmaz çelik ile S355J2 genel yapı çeliğinin MAG kaynak yöntemi kullanılarak birleştirilebilirliği incelenmiştir. Kaynak işlemi dört farklı akım değerinde (230-220A, 210-200A, 190-180A ve 170-160A) yapılarak, akım değerinin kaynak nüfuziyeti ve mekanik özellikler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kaynak işlemleri sonrası, çekme deneyi, bükme deneyi, sertlik ölçümü ve çentik darbe deneyi yapılarak mekanik özellikler incelenmiştir. Kaynak nüfuziyetinin incelenmesi amacıyla makro grafik görüntüler alınmıştır. Kaynak bölgesinde oluşan içyapının belirlenmesi amacıyla optik mikroskopta mikro yapı incelemesi yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, dubleks paslanmaz çelikler ile genel yapı çeliklerinin uygun parametreler seçildiğinde kaynak edilebildiği tespit edilmiştir. Ayrıca kaynak akım değerinin artırılması ile daha iyi kaynak nüfuziyeti ve mekanik özellikler elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the weldability of 2205 duplex stainless steel and S355J2 general structural steel by MAG welding method was investigated. The welding process has been made on four different current values (230-220A, 210-200A, 190-180A and 170-160A). After welding processes, mechanical properties were investigated by performing tensile test, bending test, hardness measurement and notch impact test. Macro graphic images were taken to examine the weld penetration. Micro structure examination was performed on the optical microscope in order to determine formed microstructure in the welding zone. As the result of the investigations, it has been determined that duplex stainless steels and general structural steels can be welded when correct parameters are selected. It has been revealed that better welding penetration and mechanical properties were obtained by increasing the current value.