Alışveriş merkezlerindeki su kaynaklı ısı pompası sistemlerinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of heat pump systems at shopping centers
- Tez No: 492399
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada alışveriş merkezlerinde kullanılan ısı pompaları incelenmiş, tek kademeli buhar sıkıştırmalı ısı pompası çevrimi için enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Bu analizler Python programlama dilini kullanarak geliştirilen bir program yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Çevrimde kullanılan soğutucu akışkanlar R134a ve R410a olup, dış kaynak sudur. Aşırı soğutma ve aşırı ısıtma sıcaklıkları ile kompresör basma sıcaklığının ısı pompası performans katsayısı ve toplam tersinmezlik üzerine etkileri, ayrıca yoğuşturucu su giriş sıcaklığının yoğuşturucudaki tersinmezlik ve su debisi üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan soğutucu akışkan R134a' nın soğutucu akışkan R410a' ya göre performans katsayısının daha yüksek olduğu, toplam tersinmezlik değerlerinin ise daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heat pumps used in shopping centers were examined and energy and exergy analyzes were performed for single stage vapour compression heat pump cycle. These analyzes were done with a program developed using the Python programming language. The coolant fluids used in the cycle are R134a and R410a, and the external source is water. The effects of overcooling and overheating temperatures and compressor outlet temperature on heat pump performance coefficient and total irreversibility, as well as the effects of condenser water inlet temperature on irreversibility and water flow rate in the condenser were investigated. According to the obtained results, it is determined that the coolant fluid R134a has higher performance coefficient than the coolant fluid R410a and the total irreversibility values of R134a are also found to be lower.