Türkiye'de taşkın haritalarının bazı Avrupa ülkelerindeki uygulamalar ile karşılaştırılması
Flood management in Turkey: Comparison with major European countries
- Tez No: 492416
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Taşkın, tüm dünyada sosyal ve ekonomik felaketlere yol açan doğal afetlerden biridir. Taşkınla mücadele eden ülkeler; taşkından etkilenen insan sayısını azaltmak, maliyeti düşürmek ve vatandaşları bilinçlendirmek için“Bütünleşik Taşkın Yönetimi”anlayışı ile mücadelenin daha kolay olacağını düşünmektedirler. Bu bağlamda, Avrupa Parlamentosu, Taşkın Direktifi (2007/60/EC) ile üye ve aday ülkelerde taşkın risk sonuçlarının belirlenmesi ve risk yönetiminin sağlanmasının gerekliliğini vurgulamıştır. Bu çalışmada, belli başlı Avrupa ülkelerinde (İngiltere, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti) üretilen taşkın haritaları incelenmiştir. Başlıca hangi tür taşkın haritalarını ürettikleri tespit edilmiştir. Bu haritaları üretirken göz önüne aldıkları olasılıklar (%0.1,%0.5, %3.3;vb) veya hangi tekerrür periyotlarında (HQ=30,HQ=100,HQ=1000,vb.) üretildikleri, taşkın modeli oluştururken hangi parametrelerden (derinlik, akış hızı, vb.) yararlandıkları ve aynı zamanda bu modellerin boyutları (1B, 2B vb.), kullandıkları harita altlıkları, ölçek ve konumsal çözünürlükleri (topoğrafik harita, ortofoto, uydu görüntüleri), sayısal arazi modellerinin (SAM) ve sayısal yükseklik modellerinin (SYM) hassasiyetlerinin ne olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak ilgili ülkelerde taşkın risk yönetiminde söz sahibi kurumların yetkileri ve taşkın ile ilişkili mevzuatlar irdelenmiştir. Çalışmada incelediğimiz ülkelerdeki ve Türkiye'deki mevcut durum kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flood is one of the natural disasters that cause social and economic disasters all over the world. Countries that are fighting with floods think that it will be easier to struggle with floods with the“Integrated Flood Management”approach to increase public awareness and to reduce the costs and number of people affected from floods. In this context, the European Parliament emphasized the necessity of determining flood risks and ensuring risk management in member and candidate countries with the Flood Directive (2007/60 / EC). In this study, flood maps produced in major European countries (England, France, Germany and Czech Republic) have been examined and major types of flood maps they produced are determined. When producing these maps, the probabilities considered (0.1%, 0.5%, 3.3%, etc.), the recurrence periods taken (HQ = 30, HQ = 100, HQ = 1000, etc.), the parameters (depth, flow rate, etc.) utilized when constructing the flood model, the dimentions of the model (1-D, 2-D, etc.), base maps used and their scales, spatial resolutions of the used orthohptos and satellite images, spatial resolutions of Digital Terrain Models (DTM) and Digital Surface Models (DSM), are determined. In addition, responsibilities and authorities of institutions related to flood risk management, and the legislation regarding flood in these countries have been examined. Finally, the current situations in these countries and Turkey have been compared.