Kentsel değişim ve konut: Trabzon Yenimahalle Bahçelievler örneği
Urban change and housing: Sample of Trabzon Yenimahalle Garden houses
- Tez No: 492415
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada kent dinamiğinin kentleşme süreci içerisinde biriktirdiği değişim ve dönüşüm olgularının mimari üzerindeki etkisi konut örneği üzerinden incelenmiştir. Her gün değişen ve dönüşen toplum beraberinde değişen yaşam şartlarına neden olmakta ve yaşamın doğrudan etkilendiği mekânsal tasarım problematiğini de değişim ve dönüşüme zorlamaktadır. Böylece fiziksel şartlara uyum sağlayarak ayakta kalan mimari yapılar zamanın etkisini üzerinde biriktirerek katmanlaşmaktadır. Çalışmanın amacı oluşan bu katmanların neden ve nasıl var olduğunu görsel ve yazılı kaynaklara başvurarak açığa çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of urban dynamism changes and transformations accumulated in the urbanization process on the architectural has been investigated through the housing example. Every day, the changing and transforming society causes changing living conditions and the spatial design problem that directly affects life is forced also changing and transforming. In this way, architectural structures that survive by adapting to physical conditions are layered by accumulating the effect of time. The aim of the study is to reveal the reasons why and how these layers are formed by referring to visual and written sources.