Araştırma gemisinde pervane, dümen ve tekne formu etkileşiminin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile analizi
Analysis of hull-propeller-rudder interaction of a research ship by using computational fluid dynamics
  1. Tez No: 492426
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gemilerin üretim maliyetlerinin yüksek olması ve bu maliyetlerin giderek artması nedeniyle hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile yapılabilecek analizler gemi inşaat sektöründe büyük önem kazanmıştır. Gemi üretimine başlamadan önce yapılan hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri sayesinde, ortaya çıkabilecek problemler incelenerek bu problemler engellenebilir. Bu analizler, üretim öncesinde ürünü geliştirmeyi mümkün kılmaktadır. Yapılabilecek değişiklikler sayesinde fazla maliyetin, boşa giden iş gücünün ve zaman kaybının önüne geçilebilmekte, ürün kalitesi arttırılabilmektedir. Bu tez çalışmasında KTU DENAR-1 adlı bilimsel araştırma gemisinin pervane, dümen ve tekne formu etkileşiminin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile analizi yapılmıştır. KTU DENAR-1 yakın kıyısal sefer gerçekleştirmek amacı ile navigasyon ve bilimsel çalışmalar için tasarlanmış ve donatılmıştır. KTU DENAR-1'in gövde formu, pervane, dümen, gemi-dümen, gemi-dümenpervane modellerinin ayrı ayrı sayısal analizleri yapıldıktan sonra, birbirleriyle olan etkileşimleri hidrodinamik açıdan incelendi. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri“ANSYS FLUENT 16.0”yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi ve analizler için gerekli olan ağ yapısı (mesh)“ANSYS ICEMCFD 16.0”yazılımı kullanılarak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Due to the high production costs of vessels and gradual increase of these costs, analyzes that can be done with computational fluid dynamics have gained great importance in the shipbuilding industry. Most problems can be avoided by examining the analysis of computational fluid dynamics performed prior to the start of shipbuilding. These analyzes make it possible to develop the product before production. Due to the changes that can be made, it is possible to increase the quality of the product by avoiding costly, wasted work and loss of time. In this thesis, the analysis of the propeller, rudder and hull interaction of the scientific research ship named KTU DENAR-1 was carried out with computational fluid dynamics. KTU DENAR-1 is designed and equipped for navigation and scientific studies with the aim of performing near coastal voyage. Hull, propeller, rudder, hull-rudder, and hull-rudder-propeller models were investigated hydrodynamically in terms of their interactions with each other. Computational fluid dynamics analyses were performed using ANSYS FLUENT 16.0 software and the mesh required for the analyzes was constructed using ANSYS ICEMCFD 16.0 software.