Kazdağları'nda (Balıkesir) etnobotanik bir çalışma
Ethnobotanical investigations in Kazdaglari (Balikesir)
- Tez No: 492427
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CEMAL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Kazdağları'nın Balıkesir ili sınırları içerisinde kalan bölümünde, Temmuz 2014 - Mayıs 2015 arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı bölgedeki yerel halkın doğal bitkileri etnobotanik yönden hangi amaçlarla ve nasıl kullandıklarını belirlemektir. Bölgede kullanımı belirlenen 25 familyaya ait toplam 51 bitki taksonu toplanmış ve bunlara ait geleneksel kullanımlar belirlenmiştir. Bu taksonlardan en çok kullanılan familyalar sırasıyla Lamiaceae (13 takson), Asteraceae (4 takson) ve Malvaceae (4 takson)'dir. Yöre halkı tarafından bu bitkilerin en çok soğuk algınlığı, mide rahatsızlığı ve gıda amaçlı kullanıldığı tespit edilmiştir. En çok tercih edilen kullanım şekilleri ise infüzyondur. Bu çalışma ile etnobotanik kullanımı olan bitkilerden Sideritis trojana CR, Alchemilla hirsutiflora VU kategorisinde endemik bitkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in the remaining part of Mount Ida (Kazdağları) in the province of Balıkesir. The purpose of the study is to determine in the ethnobotanical aspects, for what purposes and in what ways the local people use the natural plants. For this purpose, this study was conducted between July 2014 and May 2015. During the field works, a total of 51 plant taxa of 25 families determined to be used in the region has been collected and the traditional use of them has been identified. The most commonly used taxa belonging to these 24 families are Lamiaceae (13 taxa), Asteraceae (4 taxa) and Malvaceae (4 taxa). These plants by local people have been found to be used mostly for colds, stomach ailments and as food. The most preferred form of use is infusion. With this study it has been concluded that Sideritis trojana CR, Alchemilla hirsutiflora VU which is in the group of plants that have ethobotanical usage are endemic plants.